Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
16. VE 17. ASIRLARDA YAŞAYAN VELİLER VE DELİLER (  )
16. ve 17. Asırlarda Yaşayan Veliler ve Deliler
Yorumları oku
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 230
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 22,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 17,60 TL
Kazanılan Puan
: 63 AP
Barkod
: 9786054042593
Basım Yılı
: Haziran 2016
Ürünün Tanıtımı

 


Kültür, edebiyat ve tasavvuf tarihimizin en renkli kitaplarından birisi olan Tezkiretü’l-Müteahhirin belli bir dönemde, özellikle İstanbul’da yaşayan Hak dostlarını ve Hak ehli meczûp kişileri anlatan bir menakıp kitabıdır. Yazarı Enfi Hasan Hulûs Ağa; hem bestekâr olması, hem kelâm ehli olması, hem enderun tavrını taşıması hem de tasavvuf terbiyesinden geçmesi münasebetiyle döneminin önde gelen münevverlerinden biridir.


Eser, hayat ve hatıratı ele alınan şahıs ve olaylardan anlaşılacağı üzere XVII. yüzyılın sonlarında ve XVIII. yüzyılın ilk çeyreğinde derlenen bilgi ve belgelerden hareketle yazılmıştır. Anlaşılacağı üzere Hasan Hulus, bu eserini, gördüklerini, duyduklarını kendisi, bizzat görüp duymadıklarını da sağlam kaynaklardan alıntı yaparak yazmıştır. Eserin isminin “Müteahhirin” olması, muhtemelen Anadolu Halvetiliği için fevkalade önemli olan Lemezat-ı Hulvi’nin zeyli gibi düşünülmüş olmasındandır.


Eser kaleme alındığı dönemin dilini, -bilhassa konuşma dilinin- inceliklerini, folklorunu, kısmen sosyal ve siyasi olaylarını, tabii ki tasavvufi hayatını ve mutasavvıflar arasındaki münasebetlerini, sufilerinin özelliklerini, meczuplarını, hülasa topyekun kültür hayatını ayrıntılarıyla yansıtması bakımından çok önemlidir. Yine Enderuni olması münasebetiyle Hasan Ağa sık sık buradaki hayatından atıflarda bulunup bilgiler vermektedir.


Eserde madde başı olarak 56 şahsın menkabevi biyografisi ele alınmaktadır. Bu kişilerin başında müellifin şeyhi Nasuhi ve çok sevdiği Niyazi-i Mısri gelmektedir. Diğer belli başlı şahıslar şunlardır: “Cihângiri Hasan Efendi; Doğani el-Hac Mustafa Baba Efendi; Karabaş Şeyhi eş-Şeyh Hüseyin Efendi; Seyyid Nizamzade Seyyid Ali Efendi; Ayn-ı Ekber eş-Şeyh Mehmed; Mestçizade eş-Şeyh Salih Efendi; A’ma Hüseyin Efendi, eş-Şeyh Muhammed El-Bağdadi; Eşrefzade es-Seyyid Lütfullah Efendi; Kadı Delisi Mehmed Efendi el Meczûp; Dalkavuk Osman el- Meczup; Taslak Derviş Mustafa; Ya İmam Hafız Ahmed Efendi; İlyas Divane Şüca Efendi; Sineçak Arnavud Osman Dede; Derviş Mehmed Dede; Oğlanlar Şeyhi İbrahim Efendi; Ma’nevi Efendi; İdris Muhtefi Ali el-Hayyat Er-Rumi; Seyyid Mahmud Hüdayi; Nasuhi Efendi, La-Mekani Hüseyin Efendi; Nalıncı Mehmed Dede; Zakir Ahmed Dede. Eserde bir de “Meczupların Kamilleri” başlığı altında bazı meczuplardan bahsedilmektedir. Bu bölümdeki bilgiler umumiyetle “Hediyyetü’l-İhvan”dan iktibas edilmiştir.

Bu ürünü 157 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: