Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
18. VE 19. YÜZYILLARDA KAZAK TÜRKLERİ-RUS İŞGALİ VE ULUSAL BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ ( 18. VE 19. YÜZYILLARDA KAZAK TÜRKLERİ-RUS İŞGALİ VE ULUSAL BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ )
18. VE 19. YÜZYILLARDA KAZAK TÜRKLERİ-Rus İşgali ve Ulusal Bağımsızlık Mücadelesi
18. VE 19. YÜZYILLARDA KAZAK TÜRKLERİ-RUS İŞGALİ VE ULUSAL BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ ( 18. VE 19. YÜZYILLARDA KAZAK TÜRKLERİ-RUS İŞGALİ VE ULUSAL BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13,5 x 19,5 cm
Sayfa Sayısı
: 126
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786052149539
Basım Yılı
: Haziran 2020
Aynı gün kargo
(16:00'a kadar geçerli)
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 30,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 24,30 TL
Kazanılan Puan
: 73 AP
Bu kitabı 4,05 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 422 kişi görüntüledi.
Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığına kavuşmuş olan Kazakistan, 2. 724. 900 km2’lik yüz ölçümü ile bağımsız Türk devletleri arasında en büyük topraklara sahip olan cumhuriyettir. Kazak Türklerinin bağımsızlığa giden yolu çok zorlu mücadeleler neticesinde gerçekleşmiştir.

15. asırda tarih sahnesine çıkışlarının ardından sürekli olarak varlık mücadelesi vermek zorunda kalan Kazak halkı, asırlar boyunca büyük felaketler geçirmiştir. Kalmuk ve Cungar akınları sebebiyle büyük katliam yaşanan Kazak bozkırları, kendi iç birliğini sağlayamadığı için Rusya’nın himayesine girmek zorunda kalmıştır. Ancak bu himaye yüz yıl içinde tüm Kazak ülkesinin Çarlık Rusya orduları tarafından işgali ile sonuçlanmıştı. Bağımsızlık ve egemenliğini canından aziz bilen Kazak Türkleri bu esareti asla kabullenmemiş ve iki asır boyunca 300’den fazla ayaklanma çıkarmıştı. Bu isyanlar, ağır ateşli silahlarla teçhiz edilmiş Rus orduları tarafından kanlı bir şekilde bastırılmıştır. 18. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın başlarına ve Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar devam eden bu ayaklanmalar, Kazak Türklerinin, içindeki bağımsızlık ruhunu canlı tutmakla birlikte binlerce insanını kaybetmesiyle sonuçlanmıştır. Bolşevik Devriminden sonra Çarlık idaresine son verilmesi ve Sovyet yönetiminin kurulması da Kazakların kaderinde bir değişiklik meydan getirmemişti. 20. asrın 20’li ve 30’lu yıllarında yaşanan açlık felaketleri milyonlarca Kazak Türkünün hayatını kaybetmesiyle neticelenmişti. Tarih boyunca dünya sahnesinden birçok ulus yaşadıkları felaketlere bağlı olarak silinerek yok olmuştur. Ancak Kazak Türkleri yüzyıllarca yaşanan bunca felakete dayanabilmiş ve 21. asırda bağımsız dünyadaki yerini almıştır.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin