Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
1982 ANAYASASINA GÖRE TÜRK ANAYASA HUKUKU (  )
1982 Anayasasına Göre Türk Anayasa Hukuku
1982 ANAYASASINA GÖRE TÜRK ANAYASA HUKUKU (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 20 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 524
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789750802676
Basım Yılı
: Belirtilmemiş
kargolanamaz.
%35 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 13,89 TL
İndirimli Fiyatı
: 9,03 TL
Kazanılan Puan
: 40 AP
Bu kitabı 1,50 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 80 kişi görüntüledi.

Bülent Tanör ve Necmi Yüzbaşıoğlu’nun ortaklaşa yazdıkları 1982 Anayasasına Göre Türk Anayasa Hukuku adlı bu kitap, Tanör’ün hazırladığı “Anayasanın Oluşumu“, “Anakuruluşun Temelleri“, “Temel Haklar, Özgürlükler ve Ödevler“ ile, Yüzbaşıoğlu’nun hazırladığı “Yasama“, “Yürütme“ ve “Yargı“ bölümlerinden oluşuyor.

“Anayasanın Oluşumu“, askeri müdahale ve rejim ilişkisi çerçevesinde anayasanın hazırlanış ve kabul edilişini, kurucu meclis ve halkoylaması noktalarında odaklaşarak inceliyor. 1982 Anayasasına geçiş dönemini siyasal yaşamdaki uzantılarıyla ele alırken, 1960-61 modeliyle de karşılaştırmalar yapıyor.

“Anakuruluşun Temelleri“ bölümünde, ilkin anayasanın özellikleri, ardından devletin şekli, nitelikleri, egemenlik, eşitlik ve nihayet anayasanın üstünlüğü ve bağlayıcılığı ilkelerine yer veriliyor. “Temel Haklar, Özgürlükler ve Ödevler“ başlıklı bölümde Anayasanın öngördüğü temel haklar ve özgürlükler rejimiyle bazı temel hak ve özgürlükler açıklayıcı ve eleştirel yaklaşımla ele alınıyor.

“Yasama“ bölümünde TBMM’nin kuruluşu, milletvekillerinin hukuki statüsü, meclisin görev ve yetkileri ile içyapısı ve çalışma düzeni irdeleniyor. Anayasa değişiklikleri ve kanunların yapılma süreci açıklanıyor. “Yürütme“ başlıklı bölümde cumhurbaşkanının hukuki statüsü, görev ve yetkileri ile cumhurbaşkanına bağlı kurumlar ele alınıyor.

Bakanlar Kurulu’nun kuruluşu, siyasi sorumlulğu ile yürütmenin işlemleri olan KHK, tüzük ve yönetmenlikler, olağanüstü yönetim usulleri de bu bölümde yer alıyor. “Yargı“ başlığı altında öncelikle yargı fonkiyonunun niteliği ve temel ilkeleri ele alındıktan sonra anayasa yargısı üzerinde odaklaşılıyor. Anayasa

Mahkemesinin kuruluşu, görev ve yetkileri, denetim yolları ve denetimde ölçü normlar bu bölümde ele alınan başlıca konular. Yazarlar bu kitapta konuları sadece normatif yönden değil, uygulama ve içtihadi hukuku da dikkate alarak açıklayıp irdeliyor.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin