Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
AKADEMİK DİNİ BİLGİ VE TOPLUM (  )
Akademik Dini Bilgi ve Toplum
AKADEMİK DİNİ BİLGİ VE TOPLUM (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 182
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786055378387
Basım Yılı
: 2012
kargolanamaz.
%35 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 20,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 13,00 TL
Kazanılan Puan
: 57 AP
Bu kitabı 2,17 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 219 kişi görüntüledi.
‘Türkiye’de resmi akademik dini bilginin’’ halk katındaki değerini ortaya koymayı amaçladığımız bu çalışmada; Osmanlı medreselerinden günümüze bilimsel yöntemler kullanılarak elde edilen dini bilginin halk için değerinin ne olduğu; Cumhuriyet döneminde eğitim öğretimde yapılan ıslahat çalışmalarının sonucu olarak din eğitimi ve öğretiminde meydana gelen başlıca değişiklikler ve 1970 sonraki dönemde güçlenen ve kurumsallaşan tarikatler ve cemaatler (alaylı din alimleri)ile akademik dini bilgi üreten resmi kurumlar (mektepli din alimleri) arasındaki rekabetin sebepleri incelenmeye çalışılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi yönetim şeklinin ve anayasal yapısının oluşumunda ve gelişiminde yön verici ilkelerden biri olan laiklik ilkesinin uygulanmasında, özellikle Mustafa Kemal Atatürk sonrası ciddi kırılmalar ve sapmalar olmuş ve bu durum devletin, genelde din özelde din eğitimi ve öğretimi ile ilgili tutumunda temel belirleyiciler arasında yer almıştır.

Türk halkının birlik ve bütünlüğü sağlamada çok önemli bir etken olan din alimleri, politize oldukları dönemlerde bunun tam tersi bir durumun ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Bu durum öncelikle bilim adamının en önemli özelliği olan tarafsızlık ve açıklık ilkelerine doğrudan zarar vermektedir. Tarafsızlığını yitiren, kendisini adeta bir kesimin sözcüsü konumuna düşüren din adamının toplumun geneli tarafından kabul görebileceğini söylemek ise oldukça zordur.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: