Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ARSİMA (  )
ARSİMA (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19,5 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 128
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786057535160
Basım Yılı
: Nisan 2019
1-3 iş günü temin
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 20,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 16,00 TL
Kazanılan Puan
: 57 AP
Bu kitabı 2,67 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 39 kişi görüntüledi.

Arsima; bir sen bir ben. . .

’’Gerçekler insanın prangasıydı. Kimi zaman aile kimi zaman arkadaş kimi zaman da komşular arasına bir kara kedi misali girerdi. ’’

Yazarımızın yaşına bakılarak bu romanın bir lise romanı olabileceği izlenimi verebilir okuyucuya. Semanur Cangir çok iyi bildiği dünyasından yola çıkarak yazıyor. Lise gençlerinin dünyasını, neler yaşadıklarını ve yaşadıklarının geleceklerindeki izdüşümlerini okuyucuya genç bir dille sunuyor. Ayrıca kendisi de bu camiadan olduğu için de karakterlerin ruh hallerini derinlikli bir psikoloji ile inceliyor.

Romanın kişi kadrosu kalabalık denebilir; ama bu kalabalık kişi kadrosu içinde karakterler net çizgilerle birbirinden ayrılmakta. Normalde bakıldığında lise çağındaki gençlerin hemen hemen hepsi aynı kategorilerle değerlendirilir: asi oluş, benmerkezci anlayış, farklı davranma ve toplumun deyimiyle bazı kötü davranışlar. . . Arsimada’daki karakterler ise bu ilk gençlik kişiliklerini barındırdığı gibi ayrıca karakterler daha içselci bir bakış açısıyla irdelenmiş. Her birinin farklı bir dünyası, farklı aile yapıları ve farklı kültürleri mevcut. Yazar içinde yaşadığı kozmopolitik dünyadan kaynaklı olarak bu farklı özellikteki kişileri başarılı bir kurguyla bir bütünlük içerisinde bir araya getirebilmiştir.

Arsima; kolay okunan sürükleyici ve okuyucuyu kelime kelime kendine doğru çeken bir dile sahip. Kullanılan sözcükler, günümüz gençlerinin kullandığı ve resmiyet kazanmayan -en azından şimdilik- belki de öğrenci argosu diyebileceğimiz türden. Okuyucu adete metnin içinde yaşayacak ve her satırda kendinden bulduğu şeylerle metinle bütünleşecektir. Bu da metni okurken ayrı bir tat bırakacaktır okuyucunun hafızasında.

Roman ayrıca toplum içerisinde az da olsa devam eden; ama doğurduğu sonuçlar göz önüne alındığında felaketlerle sonuçlanan bir meseleye de değinmektedir: Kan Davası. . . Ailelerin kendi yaşadığı yerlerden göç etmenin bir nedeni de bu durumdur. Bu durumun doğurduğu sonuçların her biri ayrı birer birer travmadır. Romanın başkarekterlerinden Kumru da bu meselenin tam orta yerindedir. Sosyolojik değerler göz önüne alınarak bu meseleye farklı bir çözüm bulunmuştur. Kumru’nun ailesinin kanlı olduğu ailenin oğluyla (intikam alacak kişiyle) Kumru’nun hayatı, yaşamın sıradanlığı tersyüz edilerek birleşir.

Genç yazardan böyle bir romanın gelmesi ilerisi için bir umut kaynağını doğurmuştur. Edebiyatın genç yazarlarla daha renkli hale gelmesi okuyucuyu her anlamda sevindireceği aşikardır.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin