Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ARŞİV BELGELERİ IŞIĞINDA BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ VE İLMİ ŞAHSİYETİ 6. KİTAP (  )
Arşiv Belgeleri Işığında Bediüzzaman Said Nursi ve İlmi Şahsiyeti 6. Kitap
ARŞİV BELGELERİ IŞIĞINDA BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ VE İLMİ ŞAHSİYETİ 6. KİTAP (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 28 x 20 cm
Sayfa Sayısı
: 1
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789757268765
Basım Yılı
: Mart 2016
kargolanamaz.
%11 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 140,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 124,60 TL
Kazanılan Puan
: 399 AP
Bu kitabı 20,77 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 60 kişi görüntüledi.

Osmanlı Araştırmaları Vakfı Prof. Dr. Ahmed Akgündüz’ün “Arşiv Belgeleri Işığında Bedîüzzaman Said Nursî ve İlmî Şahsiyeti ” adlı eserinin son cildi olan Altıncı cildinî iftiharla takdim eder.


“Arşiv Belgeleri Işığında Bedîüzzaman Said Nursî ve İlmî Şahsiyeti 6 ” Kitabının bu cildi diğer ciltlerde olduğu gibi sağlam kaynaklara ve en önemlisi de doğrudan devletin arşiv belgelerine dayalı olarak hazırlandı.


“Arşiv Belgeleri Işığında Bedîüzzaman Said Nursî ve İlmî Şahsiyeti 6” Kitabında Bedîüzzaman’ın 01. 01. 1957 tarihindeki Isparta Hayatının ikinci kısmından 23. 03. 1960 tarihinde vefât etmesine kadar olan kısmı bulacaksınız. Bu tarih aralığı Cumhuriyet tarihimizi doğrudan ilgilendirmektedir.


Kitabın Altıncı Cildi üç bölüm halinde düzenlenmiştir:


Birinci Bölüm, Bedîüzzaman’ın Son Isparta Hayatı’nın 1. Kısmına ait olup 01-01-1957/19-03-1960 tarihleri arasını kapsamaktadır.


Bu tarihler arasındaki en önemli olaylardan biride Nurların serbestiyetinin Adâlet Bakanlığı tarafından ilan edilmesidir (13 Nisan 1958)


İkinci Bölüm ise, Bedîüzzaman’ın Son Günleri ve Urfa’da Vefâtı ile alâkalı konulara tahsis edilmiştir (19-03-1960/23-03-1960). Bedîüzzaman Urfa’da hastalanması ; vefâtını önceden haber vermesi ve kabrinin gizli kalacağına işaret buyurması ve nihayet Bedîüzzaman’ın vefâtı (23 Mart 1960); Kabri hakkındaki Vasiyetnâmeleri; Bedîüzzaman’ın Terekesi ve vefâtı münasebetiyle gelen taziyeler önemli konulardır. Bedîüzzaman’ın Cenaze Merâsimi ve Dergâh’da defn edilmesi belgeler ve hatıralar ışığında ayrıntılarıyla anlatılmıştır.


Üçüncü Bölüm, 27 Mayıs 1960 İhtilâli; Bedîüzzaman’ın Kabrinin Taşınması ve Nur Hizmetlerini yok etme planlarına (23-03-1960/20 Eylül 1965) ayrılmıştır.


Bu bölümde sadece genel bilgiler ve 27 Mayıs Darbesinin maddî sebepleri ve acı neticeleri, 27 Mayıs İhtilâlinin manevî sebepleri açıklanmıştır.


27 Mayıs İhtilâli , sadece siyasî iktidarı devirmek için değil, iman ve Kur’ân hizmetlerini ve özellikle de Risâle-i Nur’ları durdurmak için yapılmıştır. Bedîüzzaman Hazretleri, 27 Mayıs İhtilâli olmadan kısa bir süre önce Menderes’i ve hükümetini:


“Ey dindar ve dine hürmetkâr Demokratlar! Siz bu iki partinin gayet kuvvetli ve zevkli ve cazibedar nokta-i istinadlarına mukabil, daha ziyade maddî ve manevî cazibedar nokta-i istinad olan hakaik-i İslâmiye yi nokta-i istinad yapmaya mecbursunuz. Yoksa sizin yapmadığınız eskiden beri cinâyetleri, nasıl eski partiye yüklüyorlarsa, size de yükleyip; Halkçılar ırkçılığı elde edip, tam sizi mağlub etmeye bir ihtimal-i kavî ile hissettim ve İslâmiyet namına telaş ediyorum”


diyerek çok açık bir şekilde ikaz etmişti:

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin