Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ATATÜRK VE TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI (1919- 1938) ( ATATÜRK VE TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI (1919- 1938) )
Atatürk ve Türkiye’nin Dış Politikası (1919- 1938)
ATATÜRK VE TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI (1919- 1938) ( ATATÜRK VE TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI (1919- 1938) )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 24 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 172
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789751602718
Basım Yılı
: 2013
kargolanamaz.
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 14,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 12,60 TL
Kazanılan Puan
: 40 AP
Bu kitabı 2,10 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 195 kişi görüntüledi.

Kitabımızda, 1919 yılında Anadolu’da Mustafa Kemal’in önderliği altında Milli Mücadelenin başlanmasından 1938 yılında Atatürk’ün ölümüne kadar geçen süre içinde yani Atatürk devrinde Türk Dış Politikası incelenmiştir. Milli Mücadele uzun bir geçmişe sahip olan bir devletin hayatının tehlikeye düştüğü bir bakıma son bulduğu çok nazik bir devredir. Bu mücadele sonunda “Avrupanın hasta adamı“ diye bilinen Osmanlı Devleti yıkılmış bunun yerine yeni bir Türk Devleti kurulmuştur. Gerek Milli Mücadele sırasında, gerek onu takip eden yıllarda izlenen dış politika Tükiyenin bu camia içinde önemini tekrar kazanması Atatürk devrinde izlenen dış politika sayesinde mümkün olabilmiştir. Bugün dış politikamıza hakim olan ilkelerin temelleri Atatürk devrinde bizzat Atatürk tarafından atılmıştır. Bu sebeple Türkiyenin bu devredeki dış politikasını incelemek bugünkü dış politikamızın esaslarını göstermesi bakımındanda önemlidir. Atatürk’ün dış politikası yirminci yüzyılda siyasi ve iktisadi bağımsızlık savaşına girişen ülkeler halkına büyük devletlerin karşısında küçük devletlerin de eşit haklar temin edebileceklerini göstermiştir. Milli Mücadele tam da yarıı sömürge statüsünde bulunan ülkeler halkının bağımsızlık mücadelesine girişmeleri için cesaret verici bir örnek teşkil etmiştir.

Atatürk devrinde Türkiyenin Batıya yönele dış politikası kültür alanında Batı ile bağlar kurmak çabası ile birlikte yürümüştür. Mili Mücadelede Batılı devletlere karşı kazanılan zaferler, Türkiyedeki milliyetçi akıma psikolojik bir güven duygusunu kazandırmış bu yüzden süratli Batılılaşma mümkün olabilmiştir.

Batılı devletlere sosyal kültürel ve siyasi alanlarda işbirliği yapmak için Atatürk tarafından başlatılan hareket, Atatürkten sonrada devam etmiştir. Gerçekten Batılı devletlerin İkinci Dünya Savaşından sonra kurdukları teşekküllere ( Avrupa Konseyi OECD, Müşterek Pazar vs. ) girmek, Türk dış polikasının başlıca amaçları arasında olmuştur.

Atatürk devrinde izlenen dış politikanın milletlerarası münasebetleri etkileyen unsurları Türkiyenin milli çıkarları ile en iyi şekide bağdaştıran dış politika olduğu kanısındayız.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin