Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
BİREYSEL BAŞVURU SEÇME KARARLAR 2016 (2 CİLT) (  )
Bireysel Başvuru Seçme Kararlar 2016 (2 Cilt)
BİREYSEL BAŞVURU SEÇME KARARLAR 2016 (2 CİLT) (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 25 x 17 cm
Sayfa Sayısı
: 1708
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789757427902
Basım Yılı
: Nisan 2017
1-3 iş günü temin
%12 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 120,37 TL
İndirimli Fiyatı
: 105,93 TL
Kazanılan Puan
: 343 AP
Bu kitabı 17,65 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 111 kişi görüntüledi.

23 Eylül 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan bireysel baş­vuru sistemi, gerek Anayasa Mahkemesinin işlevinde gerekse genel an­lamda Türk hukukunda çok önemli değişiklikler getirmiştir.

Bireysel başvurunun toplumsal hayatımıza ve hukuk sistemimize yö­nelik olarak biri pratik, diğerleri dönüştürücü olmak üzere üç önemli et­kisinden bahsedilebilir. Bireysel başvurunun pratik etkisi ülkemiz aley­hine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvuruların sayısında önemli bir azalmaya neden olmasıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi­ne Türkiye aleyhine yapılan ve yargısal bir organa sevk edilen yıllık baş­vuru sayısı 2012 yılından bu yana önemli ölçüde düşmüştür.

Bireysel başvurunun dönüştürücü ilk etkisi, Anayasa Mahkemesinde paradigma değişiminin itici gücü ve temel aracı olmasıdır. Doğası gere­ği “hak eksenli“ yaklaşımı zorunlu kılan bireysel başvuru, Mahkemenin norm denetimini de etkileyerek bu alanda da hak ve özgürlüklere öncelik veren bir yaklaşımın benimsenmesini sağlamıştır.

Bireysel başvurunun bir diğer dönüştürücü etkisi ise bireylerin baş­vuru yollarını tükettikten sonra anayasa yargısına doğrudan erişiminin sağlanmış olmasıdır. Bunun bir sonucu olarak Anayasa Mahkemesi top­lumsallaşmaya başlamış, başka bir ifadeyle topluma ve insanların günlük hayatına temas eden bir kurum hâline gelmiştir.

Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru alanında verdiği kararlarla ana­yasal hak ve hürriyetlerin koruma alanını ve devlete yüklenen negatif ve pozitif yükümlülüklerin kapsamını belirlemektedir. Belirtmek gerekir ki, henüz beş yılı bile tamamlamamış olan bireysel başvuru sürekli gelişme halindedir. Bu alanda hatırı sayılır ölçüde içtihat birikimi ortaya çıkmakla birlikte, içtihadın her geçen gün geliştiği ve zenginleştiği de ifade edilme­lidir.

2012-2013, 2014 ve 2015 yılları için hazırlanmış kitapların devamı nite­liğinde olan elinizdeki bu eserde, içtihadın gelişimi açısından önem taşı­yan ve kamuoyunun ilgisini çeken 2016 yılında verilmiş bir kısım bireysel başvuru kararlan yer almaktadır.

Kitabın ilgililer açısından faydalı olmasını dilerim.

Nisan 2017

Zühtü ARSLAN Anayasa Mahkemesi Başkanı

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: