Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
BÖLGE ADLİYE MAHKEMELERİ CEZA DAİRELERİ VE YARGITAY İLAMLARI İLE DOLANDIRICILIK ( İSTANBUL BAM 21. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - İSTANBUL BAM 22. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - YARGITAY 15. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - YARGITAY 11. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - ANKARA BAM 10. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - YARGITAY CEZA GENEL KURULU’NUN İLAMLARI )
Bölge Adliye Mahkemeleri Ceza Daireleri ve Yargıtay İlamları İle Dolandırıcılık
BÖLGE ADLİYE MAHKEMELERİ CEZA DAİRELERİ VE YARGITAY İLAMLARI İLE DOLANDIRICILIK ( İSTANBUL BAM 21. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - İSTANBUL BAM 22. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - YARGITAY 15. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - YARGITAY 11. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - ANKARA BAM 10. CEZA DAİRESİ’NİN İLAMLARI - YARGITAY CEZA GENEL KURULU’NUN İLAMLARI )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 23,5 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 1464
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786052332269
Basım Yılı
: Ocak 2018
kargolanamaz.
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 239,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 203,15 TL
Kazanılan Puan
: 681 AP
Bu kitabı 33,86 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 241 kişi görüntüledi.

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 157, 158. maddelerinde düzenlenen dolandırıcılık eylemleri ile hazırladığım bu eseri uygulamada karşımıza çıkan sorunların aşılmasına yardımcı olacağı düşüncesi ile sizlerin beğenisine sunmanın mutluluğunu yaşıyorum.


Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun yürürlüğe girdiği 20/07/2016 tarihinden sonra hukuk tarihimizde büyük bir devrim olarak nitelendirilen Bölge Adliye Mahkemeleri ilk dereceli mahkemelerce verilen hükümlerin yerindelik denetimini yapmaya başlayarak ilamlar vermeye başlamışlardır.


Bu eserde ağırlıklı olarak, dolandırıcılık suçu ile ilgili verilen ilk dereceli mahkeme kararlarının yerindelik denetimini yapan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 21. ve 22. Ceza Daireleri’nin, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi’nin, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi’nin, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nin, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 15. Ceza Dairesi’nin, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 13. Ceza Dairesi’nin, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin ve ilk dereceli mahkemeler ile Bölge Adliye Mahkemelerince verilen kararların yerindelik denetimin yapan Yargıtay 15. Ceza ile Yargıtay 11. Ceza Daireleri’nin ve direnme veya itiraz üzerine verilen kararların yerindelik denetimini yapan Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 2016-2017 tarihli ilamlarına yer verilerek ve TCK. nın genel hükümleri ile birlikte dolandırıcılık suçu açıklanarak uygulamada en çok karşımıza çıkan spesifik sorunlara çözüm bulunmaya çalışılmıştır.


Yedi bölümden oluşan eserin birinci bölümünde dolandırıcılık suçlarının anlaşılmasına yardımcı olacak bir suçun hukuki konusu, kanunilik unsuru, fail, mağdur, fiil, netice, nedensellik (illiyet) bağı ile ve konudan ibaret maddi unsur, manevi unsur, hukuka aykırılık unsurlarının tanımı yapılarak açıklanmıştır. İkinci bölümünde TCK. nın 157. maddesinde yer verilen basit dolandırıcılık suçu hile unsuru üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde, TCK. nın 158. maddesinde yer verilen nitelikli dolandırıcılık suçunun seçimlik hareketleri olan “dinî inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık, kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak suretiyle dolandırıcılık, kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle dolandırıcılık, kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle dolandırıcılık, tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında dolandırıcılık, serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle dolandırıcılık, banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla dolandırıcılık, sigorta bedelini almak maksadıyla dolandırıcılık eylemleri ayrı ayrı açıklandıktan sonra, dördüncü bölümde, basit ve nitelikli dolandırıcılık suçlarının ağırlatıcı ve daha az cezayı gerektiren sebepleri ile şahsi cezasızlık veya indirim yapılmasını gerektiren şahsi sebepleri ve etkin pişmanlık kavramları üzerinde durulmuş, beşinci bölümde, teşebbüs, içtima ve iştirak olarak suçların özel görünüş şekillerine yer verilmek sureti ile ilk beş bölümdeki tüm kavramlar madde gerekçeleri ile birlikte yukarıda belirtilen Bölge Adliye Mahkemesi ilgili Ceza Daireleri ile Yargıtay İlgili Ceza Daireleri Ceza Genel Kurulu’nun ilamları esas alınarak açıklanmaya çalışılmıştır Altıncı bölümde, uygulamada önem arzeden dolandırıcılık suçundan açılan kamu davasına katılma usulü üzerinde durulmuş ve yedinci bölümde ise, dolandırıcılık suçu ile uygulamada en çok karşımıza çıkan benzer suçlardan olan piyasa dolandırıcılığı (manipülasyon), güveni kötüye kullanma, hırsızlık, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması, bilişim suçları, zimmet ve irtikap suçlarının karşılaştırılması yapılmıştır.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: