Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATINDA YURT DIŞI GEZİ KİTAPLARI (1920 - 1980) ( CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATINDA YURT DIŞI GEZİ KİTAPLARI (1920 - 1980) )
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında Yurt Dışı Gezi Kitapları (1920 - 1980)
CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATINDA YURT DIŞI GEZİ KİTAPLARI (1920 - 1980) ( CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATINDA YURT DIŞI GEZİ KİTAPLARI (1920 - 1980) )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 24 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 608
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789751630971
Basım Yılı
: Eylül 2015
1-7 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 70,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 63,00 TL
Kazanılan Puan
: 200 AP
Bu kitabı 10,50 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 75 kişi görüntüledi.

Cumhuriyet Dönemi Yurt Dışı Türk Edebiyatında Gezi Kitapları (1920-1980) Yasemin Dinç Kurt

“Gezi yazıları insanlık tarihi kadar eskidir. Bir edebi tür olmanın yanı sıra kültür, tarih, sosyoloji, antropoloji gibi birçok alanı doğrudan ilgilendirmektedirler. Bu nedenle bilim, kültür ve sanat dünyasında ayrı ve özel bir yerleri vardır.

Bu çalışma Cumhuriyet Dönemi’nde gezi eserleri üzerine yapılmış sayılı çalışmalardan biridir. Türk yazarların Türkiye dışına yaptıkları gezi, gözlem ve izlenimlerini içeren eserlerinin önemli bir kısmı yüksek bir edebi değere de sahiptir. Bu eserler yalnızca Türk edebiyatı açısından değil, gözlem ve değerlendirme yapılan ülkeler açısından da büyük bir önem taşımaktadır.

İçerdikleri bilgiler ve dönemleri açısından tarihi bir belge olma özelliği göstermektedirler. Esasen bu önemli özellikleri sebebiyle bütün dünya edebiyatlarında gezi yazıları edebi bir tür olarak kabul edilmektedir. Biz de gezi eserlerini bir edebi tür olarak görmekte ve değerlendirmekteyiz. Her edebi tür için bir eleştiri yöntemi geliştirildiği gerçektir.

Ancak gezi türü bir eserin edebi kalitesini belirleyen bir yöntem Türk edebiyatı içinde geliştirilip kurumlaştırılmamıştır. Elinizdeki çalışma metin dilbilim verilerinden yararlanılarak gezi türü eserlerin yapısal bütünlüğü açısından ele alındığı bir inceleme yöntemiyle değerlendirilmiş, bu özellikleri itibarıyla birbirleriyle karşılaştırılmıştır. “

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin