Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
DANIŞTAY İÇTİHATLARI BİRLEŞTİRME KARARLARI ( 1982 ANAYASASI DÖNEMİ )
Danıştay İçtihatları Birleştirme Kararları 1982 Anayasası Dönemi
Yorumları oku
%12 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 24 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 462
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 73,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 64,24 TL
Kazanılan Puan
: 208 AP
Barkod
: 9786051468129
Basım Yılı
: Şubat 2016
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

İçtihatları birleştirme kararları ile idare hukukunun üzerinden gelinmesi kolay olmayan zor konuları ve uygulama birliğinin sağlanamadığı uyuşmazlık türleri hakkında bağlayıcı kararlar verilmektedir. Bu kararlar, idari yargının ürettiği en nitelikli hukuki kararlardır ve temas ettiği konularda çok derin hukuki tahliller içermektedir. Bu nedenle idare hukukuna ve idari yargıya ilgi duyan hukukçuların bu kararları takip etmesi gerektiği kuşkusuzdur.


İçtihatları birleştirme kararları verildikleri andan itibaren ileriye dönük olarak herkesi bağlayacağından, bu konudaki pozitif hukuk değişmeden ya da birleştirilmiş içtihat değiştirilmeden farklı bir uygulamaya gidilmesi mümkün değildir. Ülkemizde pozitif hukukun olağanüstü bir hızla değişmesi nedeniyle bu çalışma kapsamına giren bir kısım kararların uygulama kabiliyeti kalmadığı açıktır. Bununla birlikte, bu kararların bütünüyle işlevsiz olduğu söylenemez. Zira bu kararlarda yürütülen etkileyici hukuki muhakemeler, idare hukuku için benzer durumlarda takip edilebilecek eşsiz metodolojik örnekleri sunmaktadır.


Bu çalışmanın 1982 Anayasası dönemi ile sınırlandırılmasının nedeni idari yargının bu dönemde mevcut organik yapısına kavuşmasıdır. 1982 Anayasası döneminde Danıştay idari yargının tek organı olmaktan çıkarılarak ilk derece ve bölge idare mahkemeleri kurulmuştur. Kuşkusuz Danıştay’ın 1961 Anayasası döneminde de verdiği çok kıymetli kararlar bulunmaktadır. Tüm kararların bu çalışma kapsamına alınmasının mümkün olmaması nedeniyle de bu sınırlandırmaya gidilmiştir.


Kararlar konu başlıklarına bölünerek yargılama usulüne, kamu görevlilerine, diğer idari davalara ve vergiye ilişkin uyuşmazlıklar şeklinde tasnif edilmiştir. Her bölümde yer alan kararlar tarih sırası dahilinde verilmiştir. Ayrıca kararların özetinin yer aldığı bir içindekiler bölümüne de yer verilerek okuyucuların aradıkları kararlara kolaylıkla ulaşabilmeleri sağlanmıştır. Açık yazım yanlışlıkları dışında kararın asıl metni muhafaza edilmiştir.

Bu ürünü 157 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: