Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
DOĞU MEKTUPLARI (  )
Doğu Mektupları
DOĞU MEKTUPLARI (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19,5 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 168
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789754880571
Basım Yılı
: Şubat 1996
kargolanamaz.
%23 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 9,26 TL
İndirimli Fiyatı
: 7,13 TL
Kazanılan Puan
: 26 AP
Bu kitabı 1,19 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 69 kişi görüntüledi.

Çok yönlü kişiliği, değişik tür ve üsluplarda yazdığı mektuplarıyla ün kazanmış İngiliz yazardır. Şiirlerinin yanı sıra denemeci, kadın hakları savunucusu ve gezgin kimlikleriyle de çağına tanıklık yapmıştır.


İngiltere’de “Transactions“ adlı bir dergi yayımlanmaktadır. Bur derginin 1721 yılı yaz sayısında “Türkler Çiçek Hastalığını Nasıl Alırlar“ başlığını taşıyan bir yazı vardır. Yazının kaynağı İstanbul’da bulunduğu sırada çiçek aşısını öğrenmiş ve bu yöntemin İngiltere’de tanınmasına öncülük yapmıştır. Genç yaşta yakalandığı çiçek hastalığı sonucu güzelliği bozulan lady Montagu, mektuplarında Türkler’in uyguladığı yöntemden söz etmekte, kendi oğlunun da bu uygulamayla çiçek hastalığından korunduğunu yazmaktadır.


Parlamento’daki Whig grubu üyesi Edward Wortley Montagu ile evli olan Lady Montagu, Whig’lerin iktidara gelmesi üzerine kocası Türkiye’ye elçi olarak atanınca, kocasıyla birlikte 1716’da İstanbul’a geldi. Lady Montagu’nun edebi ün kazanmasının nedeni, İstanbul’dan ve başka Osmanlı şehirlerinden gönderdiği ve Osmanlı’da saray yaşamı, kadının İslam’daki yeri, şeriat düzeni, Osmanlı’nın diğer halklarla ilişkileri v. b. üzerine gözlemlerini içeren ve günlüğüne dayanarak kaleme aldığı olağanüstü mektuplardan kaynaklanır.


Murat Aykaç Erginöz’ün büyük titizlikle dilimize kazandırdığı Doğu Mektupları, Lady Mary Wortley Montegu’nun klasikleşmiş bu ünlü mektuplarıdır. Bu eserin Çevirmeni Murat Aykaç Erginöz, Fransız edebiyatından birçok değerli yapıtı Türkçe’ye aktarmış ve Fransız Devleti’nce Şövalye Nişanı’yla ödüllendirilmiş, Fransız Kültür Bakanlığı’nın Akademik Palmiye Roman Ödülü’nü almıştır.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin