Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
EDİRNE SÜKUTUNUN İÇ YÜZÜ (  )
Edirne Sükutunun İç Yüzü
EDİRNE SÜKUTUNUN İÇ YÜZÜ (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19,5 x 13 cm
Sayfa Sayısı
: 164
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789944382717
Basım Yılı
: 2009
kargolanamaz.
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 10,19 TL
İndirimli Fiyatı
: 7,64 TL
Kazanılan Puan
: 29 AP
Bu kitabı 1,27 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 59 kişi görüntüledi.

Celadet ve Kamiran Bedirxan kardeşlerin 1913’te daha 20’li yaşlardayken kaleme aldıkları ’Edirne Sukûtunun İç Yüzü’ adlı kitap Avesta yayınları arasında Latin alfabesiyle yayımlandı. Metin Yüksel’in hazırladığı kitap Kürt kültürünün bu iki önemli aktörünün romantik gençlik yıllarına, dolayısıyla Kürt milliyetçiliğinin oluşum dönemine de ışık tutuyor. Şu ateşli satırlar kitaptan alınmıştır: “Edirne ne için sukût etmiştir sualinin cevabıyla, Osmanlılık ne için sukût etmiştir sualinin mukabili birdir. Şu satırlarımızı okuyacak her hemdin, her hemvatana rica ederiz. Vatan aşkı aşkına, ruhaniyet-i iman namına büyük bir şehidin büyük kitabe-i mezarında mahkûk olduğu üzere (Olanlara girye, ölenlere rahmet değil) kalplerine kin ve intikam okusunlar!. . Okusunlar ki Osmanlılık kalsın, İslamlık payidar olsun. “

Edirne Sukûtunun İç Yüzü 1912-13 yıllarında vuku bulan Birinci Balkan Savaşında Edirne’nin Bulgarların eline geçişini anlatmaktadır. Bu savaşta Osmanlı İmparatorluğu, “tarihinin en süratli toprak kaybını yaşamıştır. “ Celadet ve Kamiran Bedirxan gibi 20. yüzyıl Kürt siyasi ve kültürel tarihinde çok önemli roller oynamış iki şahsiyet tarafından kaleme alınmış olması, kitabı daha da ilginç kılmaktadır.

Doktor Abdullah Cevdet kitabı takdim ederken şunları belirtiyor: “Edirne Sukûtunun İç Yüzü“ Türkiya’nın bâzû-yu himmetine açılmış bir nohut yakısıdır. Fakat bu yaranın ağzına sıkıştırılan nohut ateştendir. Bu ateş yarayı besleyecek ve Türkiya’ya yaşadığını ve altında ölüm tehdidi bulunduğunu aleddevam hissettirecektir.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin