Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
FAKTÖR ANALİZİ YÖNTEMİNİN SOSYAL BİLİMLERDE KULLANIMI (  )
Faktör Analizi Yönteminin Sosyal Bilimlerde Kullanımı
FAKTÖR ANALİZİ YÖNTEMİNİN SOSYAL BİLİMLERDE KULLANIMI (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 23,5 x 18,5 cm
Sayfa Sayısı
: 152
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789752533646
Basım Yılı
: Aralık 2018
kargolanamaz.
%8 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 20,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 18,40 TL
Kazanılan Puan
: 57 AP
Bu kitabı 3,07 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 75 kişi görüntüledi.

Çok değişkenli istatistiksel yöntemlerden biri olan “Faktör Analizi Yöntemi” sosyal bilimlerdeki birçok alanda kullanılmaktadır. Bu yöntem esas itibariyle Açıklayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Yapısal Eşitlik Modelleme adı altındaki birçok ileri istatistiksel yöntemi bir çatı altında toplamaktadır. Bir istatistikçi araştırma konusunu ve amacını belirler, araştırma sorusu veya sorularını ve araştırma hipotezlerini oluşturur, istatistiksel yöntemi belirler, sonrasında amaca ve yönteme uygun veri toplama çabası içine girer. Veri toplama aşamasında örnekleme dâhil olacak örneklem birimlerinin seçimini uygun örnekleme yöntemlerine göre yapar. Multi disipliner bir çalışma yapılıyorsa, ortak çalışılan diğer alan uzmanlarından yardım alınabilir. Ancak, istatistikçi araştırma sürecinde tüm istatistiksel sürece hakim olmalıdır. Bu sayede sistematik bir biçimde bilimsel yöntem izlenmiş olur ve elde edilen bulgular kullanılabilir.

Bir araştırmada Faktör Analizi Yönteminin kullanılmasına gerek duruluyor ise, Faktör Analizi Yönteminin ne olduğu, Faktör Analizi türlerinin ne olduğu, bu türlerin hangi durumlarda, hangi koşullar altında kullanıldığı, yöntemlerin gerektirdiği varsayımlar, yöntemlerin uygulamasında sırasıyla izlenmesi gereken adımların neler olduğunu bilinmesi araştırmanın uygulama aşamasında bir araştırmacı için oldukça önem taşır. Bu perspektifte yöntemlerin gerektirdiği varsayımların ayrı bir yeri vardır. “Varsayımların sağlanması halinde bahsedilen yöntemlerin uygulanabilecek olması” araştırmacıların önemle üzerinde durması gereken ve göz ardı etmemesi gereken bir konudur.

“Faktör Analizi Yönteminin Sosyal Bilimlerde Kullanımı” başlıklı bu kitap ile sos-yal bilimler alanında çalışan araştırmacıların yararlanması için Faktör Analizi Yöntemi konusunda pratik bir rehber kitap kazandırılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede kitap dört bölümde planlanmıştır. İlk bölümde Faktör Analizi ve kullanım amaçları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Faktör Analizi türlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde Açıklayıcı Faktör Analizine, dördüncü bölümde ise Doğrulayıcı Faktör Analiz konularına yer verilmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin