Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
GENDER (  )
GENDER (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19,5 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 223
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789758087006
Basım Yılı
: Ocak 1996
kargolanamaz.
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 30,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 21,00 TL
Kazanılan Puan
: 86 AP
Bu kitabı 3,50 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 85 kişi görüntüledi.

“Bir endüstriyel toplum“, diye öne sürüyor Ivan Illich, ’bazı cins farkı gözetmeyen varsayımlar dayatmaksızın var olamaz. Bu varsayımlar, her iki cinsin aynı işe uygun olduğu, aynı gerçekliği algıladığı ve bazı önemsiz yüzeysel farklılıklara karşın, aynı gereksinimleri olduğu yönündedir. ’Böyle bir toplumda kadınlar ve erkekler, kıt mallar ( eşya, hizmetler, para, boş zaman, saygınlık vs. ) için yarışır bir halde karşımıza çıkarlar ve adalet istemi bir “eşitlik“ istemidir.

Gender’de, Ivan Illich, kadın ve erkeğin bu görünümünün tarihsel kaynaklarını araştırıyor. Endüstriyel çağdan önce kadın ve erkek, tüm dünyada çok fazla farklılaştırılmış ya da “genderli“ bir yaşam sürerlerdi. Farklı işleri ve araçları, farklı konuşma ve jest biçimleri, farklı zaman ve uzay algılayışları vardır. Bu farklılıkların doğası, “vernacular“ konuşmanın belirli bir yöreye özgü olması gibi, bir bölgeden diğerine değişirdi. Fakat kadın ve erkek arasındaki ilişki, her yerde rekabetten daha çok, bütünleyici, kavranması güç ve asimetrikti ( gizemli ve “belirlenmiş“ bir yaşam biçimi)

Illich bu kitapta, bu en cesur ve tartışmalı çalışmasında, Gender’in karmaşık anlamının nasıl kaybolduğunun izini sürer; nitekim bugün erkeği dişiden ayıran farklılıklar temel biyolojik farklılıklardan çok fazla değildir. O, bu kaybolmanın modern dünyanın temelini oluşturduğunu öne sürer.

“Geçmişten bu kopuş, başkaları tarafından kapitalist üretim biçimine geçiş olarak tanımlanmıştır. Ben, Gender kalkanından cinsiyet rejimine geçiş olarak tanımlıyorum. “

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin