Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
GÜNDELİK HAYAT SOSYOLOJİSİ ( TÜRKİYE’DE MODERNLEŞME VE GÜNDELİK HAYAT )
Gündelik Hayat Sosyolojisi
GÜNDELİK HAYAT SOSYOLOJİSİ ( TÜRKİYE’DE MODERNLEŞME VE GÜNDELİK HAYAT )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21 x 13 cm
Sayfa Sayısı
: 262
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786055378721
Basım Yılı
: Ekim 2013
1-3 iş günü temin
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 26,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 18,20 TL
Kazanılan Puan
: 74 AP
Bu kitabı 3,03 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 191 kişi görüntüledi.

“Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değer bir hayat değildir“ der, Sokrates. Hayatın sorgulanması, hayatın kendisinin sorgulanması olarak anlaşılacağı gibi gündelik hayat içinde tekrar edip duran davranış kalıplarının da sorgulanması şeklinde de anlaşılabilir. Gündelik hayatın sorgulanması sıradanlaşmış, tekrar edip duran hayat kalıplarının dışına çıkmak için fırsat oluşturur. Rutinleşmiş hayat insanı öldürür. Çünkü duyarsızlaşmış ve sorgulamayan insan biyolojik olarak yaşasa da ruhen ölüyor demektir. “Gündelik Hayat Sosyolojisi“, toplumsal hayatı ve değişimleri her yönüyle inceleyen, toplumsal olgulara farklı bakış açılarıyla ve eleştirel bir şekilde yaklaşarak bu olguların altında yatan gerçekleri ortaya çıkarmayı amaç edinen bir sosyal bilim dalıdır. Yani, Gündelik Hayat Sosyolojisi, aşina olanı, yeniden keşfetme mücadelesidir.


Gündelik hayat incelemelerini, toplumların geçirdiği modernleşme sürecinin izini sürmek için kullanılabilecek en elverişli araçlar arasında saymak hiç de abartılı olmaz. Çünkü bu yolla günlük hayat kalıpları, desenleri, zihniyet yapıları, dünya algıları, hayat tasavvurları ve bu sınırlarda gerçekleşen altüst oluşlar ya da sıradan farklılaşmalar açıkça izlenebilmektedir (Henri Lefebvre) Modernleşme, Türkiye’de toplumsal değişim sürecinin ve gündelik davranış kalıplarının nasıl oluşturulduğun anlaşılabilmesi ve yorumlanabilmesi için üzerinde durulması gereken süreçtir. Modernleşme kavramını genel olarak geleneksel toplumdan modern topluma doğru değişimi ifade etmek için kullanılmaktadır.


Türkiye’de modernleşme süreciyle gündelik hayat kalıplarının değiştirilmesi hedeflenmiştir. Böylece yeni bir değerler dünyasıyla modern bir toplumun pekala inşa edilebileceği tasavvur edilir. Bunun sonucu olarak da geleneksel kültür değerleri yerine Aydınlanma’nın Fransız üslubuyla biçimlenen değerler transfer edilmek istenmiştir. Aslında değerlerin transferi sorunlu bir girişimdir. Yüzyıllara sarkan değer üretimi toplumun aidiyet ve referans öğeleriyle birlikte kimliğin temel bileşenlerini oluşturur. Değer ithali toplumu her aşamada gerçekleşmesi mukadder anomiyle karşı karşıya getirin Kök paradigmaların ihmali ben biz duygusunu aşındırır, geleceğe yönelik öngörüleri ve kendini tanımlama ölçütlerini zayıflatır (Ahmet Davutoğlu).

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: