Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
HADİS İLMİNDE RİCAL BİLGİSİ VE KAYNAKLARI (  )
Hadis İlminde Rical Bilgisi ve Kaynakları
HADİS İLMİNDE RİCAL BİLGİSİ VE KAYNAKLARI (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 23,5 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 727
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789753899369
Basım Yılı
: 2018
1-3 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 44,50 TL
İndirimli Fiyatı
: 37,83 TL
Kazanılan Puan
: 127 AP
Bu kitabı 6,30 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 71 kişi görüntüledi.

Hz. Peygamberi’in hadislerini araştırmaya verilen önem, onları nakleden kişilerin kimliklerinin ve durumlarının da araştırılmasını gerekli kılmıştır. Hadislerinin ve durumlarının da araştırılmasını gerekli kılmıştır. Hadislerin sonraki nesillere nakli hususunda sahabenin gösterdiği dikkat, kısa süre içinde hadis rivayetinde sıkı bir şekilde isnat tatbikine dönüşmüş, peşinden sahabe, tabiin, tebeu’t-tabiin ve sonraki nesillerden hadis rivayetiyle ilgisi olan binlerce kişi hakkında yapılan araştırmalar neticesinde toplanan bilgiler rical kitaplarında kaydedilmiştir.

Rical kitapları, çoğunlukla hadis ravilerini ve hadis ilmiyle iştigal edenleri tanıtan ve müellifleri hadisçi olan eserlerdir. Muhtevaları, genellikle şahısların kimlik bilgileri ve vefat tarihleri, hocaları ve talebeleri, hal tercümelerine dair bazı malumat ve hadis otoritelerinin onlar hakkında verdiği cerh ve ta’dil hükümlerinden oluşur.

Rical ilminin kaideleri, muhaddiselrin Hz. Peygamber’in sünnetini muhafaza için ortaya koydukları büyük gayretleri göstermektedir. Cerh ve ta’dil alimleri, hadis ravileriyle ilgili her türlü bilgiyi toplayıp değerlendirmişler ve onları sıkı bir tenkit süzgecinden geçirmişlerdir. İsnat sistemi ve ravilerin tenkidi için geliştirilen bu kurallar orjinal olup tamamen müslümanlara hastır.

Bu çalışmada, rical ilminin doğuş ve gelişim süreciyle 10. (16. ) yüzyıla kadar telif edilen önemli eserler, metot, muhteva ve kaynakları yönünden tanıtılmakta ve her birinin konusundaki önemi üzerinde durulmaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: