Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA BATIRILAN BİR TÜRK GEMİSİ - REFAH ŞİLEBİ ( İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA BATIRILAN BİR TÜRK GEMİSİ - REFAH ŞİLEBİ )
İkinci Dünya Savaşı’nda Batırılan Bir Türk Gemisi - Refah Şilebi
İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA BATIRILAN BİR TÜRK GEMİSİ - REFAH ŞİLEBİ ( İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA BATIRILAN BİR TÜRK GEMİSİ - REFAH ŞİLEBİ )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 24 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 246
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789751627773
Basım Yılı
: 2014
1-7 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 20,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 18,00 TL
Kazanılan Puan
: 57 AP
Bu kitabı 3,00 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 216 kişi görüntüledi.

Yıl 1941, İkinci Dünya Savaşı’nın ikinci yılı, savaşın şiddetli dönemlerinden biri yaşanmaktaydı. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce, 1939 yılında İngiltere’ye, kıt imkanlarla dört adet denizaltı ve 4 muhrip gemisi sipariş etmişti. Gemilerin yapımı tamamlanmış fakat İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi yüzünden İngiltere, savaşı da neden göstererek bu gemileri teslim etmemek için direniyordu. 4 Mart 1941 günü İnönü’ye sunulan Hitler’in mektubu ve 18 Haziran 1941 tarihinde Almanya ile imzalanan “Saldırmazlık Paktı“ anlaşması, olayların şeklini değiştirdi.

Türkiye ile Almanya arasındaki yakınlaşmayı gören İngiltere, kendisine sipariş verilen dört adet denizlatı gemisi ile dört muhbirin tesellüm tecrübesinde bulunmak üzere bir askeri grubu İngiltere’ye gönderillmesini istedi.

Türk Hükümeti, o anda boş olan eski bir deniz aracı Refah Şilebini görevlendirdi. O dönemin en yetişmiş denizci, havacı ve gemi personelinden oluşan 200 kişilik kafile, Mersin’den 23 Haziran 1941 günü hareket etti. Mersin’in 40 mil açıklarına gelindiğinde, saat 23. 01’de nereden geldiği hala resmiyet kazanmayan bir torpil tarafından batırıldı. Bu olayda 167 Türk ve 1 İngiliz olmak üzere 168 kişi hayatını kaybetmiş 32 kazazade ise bulabildiği malzemelerle karaya çıkmayı başarmıştı.

Tarihimize Refah Faciası olarak geçen bu olay 1939 yılında askeri deniz araçlarının siparişlerin verilmesi ile başlamış ve 1944 yılında, mahkemece verilen kararla birinci dönem kapanmıştır. Bu facianın sorumluları tam netleşmese de en bariz gösterge, Teğmen Dal Pozzo Corrado’nun kmutasındaki R. SMG Ondina adlı İtalyan denizlatısı olduğu yönündedir.

Sipariş edilen dört denizaltıdan üçü çeşitli tarihlerde Türkiye’ye teslim edildi. Bunlar, Oruç Reis, Murat Reis ve Burak Reis denizlatılardır. Uluç Ali Reis denizlatısı ise İngiliz Hükümeti tarafından alıkonulmuş, P 615 ismi ile 1942 Mart ayında Beşinci Denizaltı Filotillasına katılmıştı. 1942 yılında Kuzey Rus konvoylarına refakat ederek, Batı Afrika’da görev yapmış; 18 Nisan 1943 günü ise Almanlara ait U. 123 nolu denizlatısı tarafından Afrika’nın Batı Sahili açıklarında batırılmıştı. Bu nedenle Uluç Ali Reis gemisi Türkiye’ye hiç getirilemedi.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin