Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
İKTİSAT VE TOPLUM DERGİSİ SAYI: 95 EYLÜL 2018 (  )
İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 95 Eylül 2018
İKTİSAT VE TOPLUM DERGİSİ SAYI: 95 EYLÜL 2018 (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 27 x 19,5 cm
Sayfa Sayısı
: 112
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 3990000047822
Basım Yılı
: Eylül 2018
1-3 iş günü temin
%5 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 20,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 19,00 TL
Kazanılan Puan
: 57 AP
Bu kitabı 3,17 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 53 kişi görüntüledi.

Bu Sayıda;

London School of Economics’ten Lord Meghnad Desai, “Küresel Ekonomi Tekrar Çöker mi?” başlıklı yazısıyla, daha önceleri gerçekleşen krizleri uyarı olarak değerlendiriyor ve genel bir krizden endişe duyulup duyulmayacağını açıklıyor.

“Yuvarlak Masa-Kriz Tartışması”nda krizin arkasında yatan nedenler, krizin önümüzdeki dönemde hangi yönde değişebileceği ve krize yönelik çözüm önerileri konuşuldu.
“Kriz Üzerine Sorular ve Yanıtlar”da Türkiye’nin seçkin akademisyenlerine ekonomide yaşanan son gelişmeleri ve olası sonuçlarını sorduk.

Alpaslan Akroçaoğlu “Küresel Güney’de Döviz ve Borç Krizi: Türkiye’de Bağımlı Neo-Liberal Finansallaşmaya Dayalı İktisadi Büyüme/Birikim Rejiminin Bunalımı” başlıklı makalesinde Türkiye’nin iktisadi büyüme modelinin krizini analiz edebilmek için küresel kapitalizmin içinde yarı-çevre ekonomilerin konumunun ve ileri kapitalist merkezle bağımlılık temelindeki ilişkilerinin incelenmesi gerektiğinden bahsediyor.

Sosyal sermaye; sosyal normlar, ağlar ve güven unsurları üzerine inşa edilmektedir. Bir toplumda sosyal sermaye düzeyi ne kadar yüksekse güvene dayalı ilişki ağından dolayı ekonomik anlamda ilerlemesi o kadar yüksek olmaktadır. Halil İbrahim Aydın “Krizle Başa Çıkmanın Alternatif Yolu: Sosyal Sermaye” başlıklı makalesiyle sosyal sermaye olgusunun artan öneminden bahsediyor.

TCMB, “Dijital Para ve Merkez Bankaları” başlıklı makale ile dergimize katkı verdiler.
“Kripto Para ve Merkez Bankaları” makalesiyle Ömer Faruk Çolak, kripto paraların merkez bankaları ile karşı karşıya geldikleri noktalardan bahsederek, kripto paraların geleceği hakkındaki düşüncelerini aktarıyor.

Orhon Can Dağtekin, “Kripto Para ve Merkez Bankaları Açısından Dersler” makalesinde kripto paranın ortaya çıkışını, işleyişini, avantaj ve dezavantajlarını anlatıyor.

21. yüzyıl koşullarında eğitimin niteliğini yükseltmeden temel bilimlerin öncelediği yüksek teknoloji üretiminde ya da bilgi ekonomisinde başarılı olmak beklenemez. “21. Yüzyılda Ekonomik Değişimin Dinamiği: Bilime Dayalı Üretim”de Bayram Ali Eşiyok, tüm ülkelerin neden yüksek teknoloji üretiminde (kalkınmada) başarılı olamadığı sorusuna çözüm önerisi sunuyor.

Göçün olası ekonomik etkilerini daha iyi kavramak için Türkiye-Suriye göç sisteminin temel özelliklerini anlatarak başladığı “Suriyeli Sığınmacı Göçün Ekonomik Etkilerinin Algılanışı” adlı makalesinde Ali Berker, Suriyeli sığınmacı göçün ekonomik etkilerinin kamuoyu tarafından nasıl algılandığını mercek altına alıyor.

Yener Coşkun, “Konut Piyasası Durgunluğu Rasyonelleşme Fırsatı Sunabilir” başlıklı makalesinde konut/inşaat piyasasında bir rasyonelleşme yaşanması gerektiğinden bahsediyor; bunun ise makul faiz-vade koşullarının yeniden oluşması ile mümkün olacağını savunuyor.

Bir ekonomi için büyümenin istikrarlı ve sürdürülebilir olması büyük önem arz eder. İstikrarlı büyümenin yolu ise, ülkenin ihtiyaç duyduğu yatırımlardan geçer. Canan Özkan ve Muhammed İslami Önal, “Neden, Nasıl ve Ne Kadar Tasarruf Ediyoruz?” başlıklı makaleleri ile, ekonomik büyüme için tasarrufların hayati önemde olduğunu grafiklerle anlatıyorlar.
Osman Arolat, Refik Durbaş’ın Edebiyat Anılarda Yaşar kitabını, döneme ait örneklerle okuyucuya anlatıyor.

Selmin Söyü, “FinTech: Fırsat mı yoksa Tehdit mi?” makalesiyle, FinTech’in neden büyük bir ilgiyle karşılandığı sorusuna örneklerle cevap veriyor.

Keyifli okumalar dileriz…

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin