Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
İSMAİL HAKKI BİRLER’İN ANILARINDA CHP’Lİ YILLAR ( 1946-1992 )
İsmail Hakkı Birler’in Anılarında CHP’li Yıllar 1946-1992
Yorumları oku
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19,5 x 13 cm
Sayfa Sayısı
: 918
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 24,07 TL
İndirimli Fiyatı
: 19,26 TL
Kazanılan Puan
: 69 AP
Barkod
: 9789944889100
Basım Yılı
: Mayıs 2010
Ürünün Tanıtımı
Anayasa değişiklikleri, partiler arası uzmaşma uğraşları, muhtıralar, cumhurbaşkanlığı seçimi krizleri, parti içi muhalefet ve hizipler, Kıbrıs sorunu, üniversite özerkliği, lider değişiklikleri...

Bunlar güncel politikadan değil, İsmail Hakkı Birler’in 46 yıllık siyaset hayatını kayda geçtiği anılarında kimi başlıklar.

Suşehri’nden İstanbul’a ve Ankara’ya uzanan bir eğitim hayatının ardından, hukuk eğitimi almış bir siyasetçi olarak sivrilen bir gencin mücadele veridği alanlardan bazıları.

CHP’li Yıllar, Ecevit’in İnönü’nün koltuğunu devralarak ve “ortanın solu“ siyasetini CHP’ye hâkim kılarak açtığı yeni dönemin ön plana çıkmamış baş aktörlerinden birinin yakın tarihimize düştüğü hacimli bir not:

1946’da siyasete başlayan, 27 Mayıs’ın gölgesinde parti yönetimine katılan, 12 Mart döneminde mücadelesini TBMM’de sürdüren, Kıbrıs Harekâtı’nı saniyesi saniyesine yaşayan, 12 Eylül’den önce siyasetten çekilse de, sonrasında Sodep’in kurulması için ön saflarda çalışan, tecrübeli bir politikacının akademik çalışma titizliğinde
sunulan notu...


İsmail Hakkı Birler (1927-2009) Sivas’ın Suşehri ilçesinde doğdu. İlkokulu Suşehri’nde, ortaokulu Şebinkarahisar’da, liseyi İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. Ankara Hukuk Fakültesi’nde okuduğu yıllarda öğrenci derneğinde aktif görevler üstlendi, son sınıfta dernek başkanı oldu. Aynı dönemde CHP’nin gençlik koluna katıldı ve yayıncılık yaptı. Sekiz yıllık mecburi hizmeti boyunca Erzincan, Tercan, Kiğı ve Tokat’ta savcılık yaptı. Tokat’ta hem evlendi, hem de aktif politikaya atıldı. 1961’de CHP il yönetimine katıldı, 1965’te Tokat il başkanı oldu. CHP’nin “ortanın Solu“ politikasını benimsemesi ve Ecevit’in genel sekreterliğe seçilme sürecinde etkin rol aldı. 1969’da ve 1973’te milletvekili seçildi. 12 Mart Muhtırası, CHP-MSP koalisyonu, Kırbıs Harekâtı gibi buhranlı dönemlerde krizleri çözen ekiplerdeydi. 1977 seçimlerinde aday olmadı. 1978’de Türkiye İş Bankası’nın yönetim kuruluna katıldı ve yönetim kurulu başkanlığına seçildi. 1979’da CHP yönetiminde ayrıldı. 12 Eylül’den sonra SODEP’in kuruluşunda ön saflardaydı. CHP’nin 1992’den sonra yeniden açılmasının hemen ardından aktif siyaseti bıraktı. Anılarının derlemesi tamamlandıktan kısa süre sonra İstanbul’da vefat etti.
Bu ürünü 92 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: