Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
KAMBİYO SENETLERİNE MAHSUS HACİZ YOLU İLE TAKİPTE ŞİKAYET (BONO - POLİÇE - ÇEK) ( AÇIKLAMALI VE İÇTİHATLI - 6102 SAYILI YENİ TTK’DAKİ KAMBİYO SENETLERİ İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER EKLENEREK )
Kambiyo Senetlerine Mahsus Haciz Yolu ile Takipte Şikayet (Bono - Poliçe - Çek)
KAMBİYO SENETLERİNE MAHSUS HACİZ YOLU İLE TAKİPTE ŞİKAYET (BONO - POLİÇE - ÇEK) ( AÇIKLAMALI VE İÇTİHATLI - 6102 SAYILI YENİ TTK’DAKİ KAMBİYO SENETLERİ İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER EKLENEREK )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 23,5 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 629
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786055473778
Basım Yılı
: Mart 2011
1-3 iş günü temin
%12 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 45,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 39,60 TL
Kazanılan Puan
: 128 AP
Bu kitabı 6,60 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 176 kişi görüntüledi.

Bu çalışmada; kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takiplerde şikâyet sonucu icra takiplerinin iptali nedenleri ele alınmıştır. Türk hukukunda kambiyo senetleri poliçe, bono ve çektir. Bu senetler, temel borç ilişkisinden bağımsız olması nedeniyle zorunlu şekil kurallarına tabidir. Bu unsurların eksikliği senedin kambiyo vasfını ortadan kaldırır.


İcra dairesi, önüne gelen böyle bir belgenin kambiyo senedi niteliğinde olup olmadığını inceledikten sonra takip talebini kabul etmelidir. Bir ihtisas mahkemesi olan icra mahkemesi de süresinde yapılan şikâyet veya itiraz dolayısıyla önüne gelen işlerde İİK’nun 170/a maddesi gereğince takip dayanağı olan senedin şekil unsurlarının tam olmadığını veya alacaklının takip hakkına sahip bulunmadığını tespit ederse başka bir araştırma yapmadan takibin iptaline karar vermelidir. Kamu düzenine aykırı olan işlemlerde ise başvuru süresiz olup, bu husus Yargıtay uygulamaları ile yerleşmiştir.


Çalışma öncelikle yüksek lisans tez çalışması olarak hazırlanmıştır. Tezin orijinal yapısı korunmak suretiyle bölüm ve çalışma sonlarına, uygulayıcılara daha fazla yardımcı olması amacıyla daha önce yayımlanmamış yeni, güncel ve emsal olabilecek içtihatlar eklenmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: