Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
KAZAK EDEBİYATINDA İMAJ VE KİMLİK ( 1925-1991 )
Kazak Edebiyatında İmaj ve Kimlik
KAZAK EDEBİYATINDA İMAJ VE KİMLİK ( 1925-1991 )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21,5 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 544
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786059148306
Basım Yılı
: Haziran 2016
1-3 iş günü temin
%18 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 54,63 TL
İndirimli Fiyatı
: 44,80 TL
Kazanılan Puan
: 156 AP
Bu kitabı 7,47 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 91 kişi görüntüledi.

Bu çalışmada 1925-1991 yılları arasında yayımlanan Kazak yazarların Kazak Türkçesi’nde yazdığı on altı romandan meydana gelen bir örneklem esas alınarak Kazak edebiyatında imaj, kimlik, ideoloji ve kahraman konularına odaklanılıyor. Eserde, ideoloji-edebiyat ilişkisi bağlamında, millî kimliğin korunmasında ve kolektif bir kimliğin inşasında kültürel ideolojik bir aygıt olan edebiyatın önemli bir rolünün olduğu ortaya konuluyor.


Eser, 1925-1991 yılları arasında Kazak edebiyatında yaşanan iniş çıkışları göstermesi, Rus-Kazak örneğinde merkez-çevre ilişkisini yansıtması, “Sovyet insanı“ üst kimliğini ve Kazak milli kimliğini ortaya koyması bakımından bu güne kadar Türkiye’de yapılan Türk lehçeleri edebiyatları çalışmalarına yeni bir boyut kazandırıyor.


Kitap, Kazak edebiyatının yarım asrı aşkın bir dönemine ışık tutarak Türk okurunun edebiyat aracılığıyla kardeş Kazak halkını bütün yönleriyle daha yakından tanımasına olanak sunuyor.


Elinizdeki kitap, Kazak edebiyatının büyük nesir ustalarının kaleminden çıkan ve yazıldıkları dönemin tesirini yansıtan romanlarla Kazak halkına dair pek çok konuya ışık tutuyor. Eserde, kadın konulu romanlar vasıtasıyla Kazak kadın aydınlanmasının geçirdiği süreç gözler önüne seriliyor. Çalışmada, Kazak milli kimliğinin oluşmasında ve korunmasında geleneksel Kazak konar-göçer hayatının etkin rolü ortaya konuluyor. Ayrıca, esere kaynaklık eden romanlarda Kazak halkının 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başındaki modernleşme süreci de gözlemlenebiliyor. 1980 sonrası yazılan, roman zamanı olarak Kazak Hanlığı devrini işleyen ve tarihî belgelere dayandırılarak yazılan tarihi romanlarda Kazakların kökleri derinde olan bir tarihlerinin olduğu, uzun yıllar boyunca güçlü bir Kazak Ordası olarak varlıklarını sürdürdükleri, komşu halklar ile güçlü diplomatik ilişkiler yürüttükleri görülüyor. Bununla birlikte, Kazak halkının geleceğini inşa ederken, kökü derinde olan bu sağlam geçmişten ilham alarak geleceğini inşa ettiği de gözlemleniyor.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: