Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
KİBRİTÇİ KIZ MÜZİKALİ ( ÇOCUK MÜZİKALİ )
Kibritçi Kız Müzikali Çocuk Müzikali
Yorumları oku
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21,5 x 14 cm
Sayfa Sayısı
: 120
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
kargolanamaz.
Liste Fiyatı
: 17,50 TL
İndirimli Fiyatı
: 14,00 TL
Kazanılan Puan
: 50 AP
Barkod
: 9786055411831
Basım Yılı
: Aralık 2015
Ürünün Tanıtımı

“Gerek geleneksel halk masalları gerekse Batı’nın peri masalları Çocuk Edebiyatı ve Çocuk Tiyatrosu için sorunsal (problematik) olmaya devam ediyor. Bunun temelinde, uygarlıgˆın sürekli gelis¸mesi, geleneksel masalların ise içinden dogˆdukları feodal toplumun (ya da o toplumdan etkilenen yazarın) degˆerlerini koruyor olmalarıdır. Aradaki çelis¸ki giderilmedikçe sorun ortadan kalkmayacaktır. Masalları günümüz çocuk okuru ve çocuk seyircisi için degˆerlendirmeye, bu çelis¸kiyi gidermeye çalıs¸makla bas¸lanmalıdır.


Geleneksel masalların büyük bir bölümü, insan hakları, es¸itlik, demokrasi, özgürlük, hukukun üstünlügˆü, nesnel ahlak gibi degˆerlerden dogˆal olarak uzaktır. Çünkü bu degˆerlerin bir kısmı, uygarlık gelis¸imi içinde, hayli yenidir.


Kısacası, olumlu yanlarıyla masallar vazgeçilmez edebi kaynaklar olmakla birlikte içerdikleri sakıncalarla kaçınılması gereken “tehlikeli” metinlerdir. Bu çelis¸kiyi gidermenin iki yolu kars¸ımıza çıkmaktadır: Ya geleneksel masallardan hareketle ve çagˆdas¸ degˆerleri de içeren yeni masallar yazmak ya da geleneksel masalları çagˆdas¸ degˆerleri göz önüne alarak yeniden olus¸turmak. Çagˆdas¸ Çocuk Tiyatrosunda, geleneksel masalları dramatize ederek, sahneye oldugˆu gibi tas¸ımak artık uygar dünyada pek rastlanan bir durum degˆildir.”

Bu ürünü 102 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: