Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
KONUŞABİLSELERDİ ( HAYVAN ÖYKÜLERİ )
Konuşabilselerdi
KONUŞABİLSELERDİ ( HAYVAN ÖYKÜLERİ )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 176
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789753862011
Basım Yılı
: Mayıs 2016
1-3 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 18,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 15,30 TL
Kazanılan Puan
: 51 AP
Bu kitabı 2,55 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 175 kişi görüntüledi.

Komşu Bulgar edebiyatının en iyi yazarlarından, en çok okunanlarından biri olan Yordan Yovkov, Selvi (Sevlievo) ilinin Kazan (Kotel) ilçesi yakınlarındaki Balkan köylerinden biri olan Baş-köy’de (Jeravna) doğdu, Sofya’da öldü. Sofya Lisesi’nden sonra gittiği Hukuk Fakültesi’ni maddi olanaksızlık yüzünden bitiremedi. Daha sonra Dobruca’nın Çıfıt-Kuyusu gibi köylerinde 11 yıl öğretmenlik yaptı. Oradaki Türk halkından Türkçe öğrendi. Bu yüzden yapıtlarında Türkçe deyim ve atasözleri, bitki ve yer adlarını çok kullanır. Kimi öykülerinin kahramanlarını da yerli Türklerden seçer; Asiye, Tekerleklerin Türküsü, Mahkeme vb. gibi.

Yazdığı yapıtların çoğu hep bu bölgeyle ilgilidir. Etkin olarak katıldığı Balkan savaşları (1912-13), ilk Dünya Savaşı’ndaki (1914-18) askerlerin yaşamı üzerine ilk öykülerini yazdı. Bunlar savaşa ve onun neden olduğu çılgınca soykırıma karşı bir tür protesto niteliğindedir. Bununla birlikte Yovkov’un yazar olarak gerçek gücünü gösterdiği konular, daha çok köy ve köylülerle ilgilidir; çünkü o bunları bütün ayrıntılarıyla yakından tanır.

Yovkov büyük sorunlar ve anlaşmazlıklardan kaçınır. Onun dikkatini çeken, özellikle yaşadığı her gündür, çalışan insanlardır, onların küçük ve büyük sevinçleridir; insan için iyi olan, yaşam için yararlı olandır. İşte, bütün yapıtlarının ana motifi budur, denilebilir. Yovkov, yapıtlarından yabancı dillere en çok çeviri yapılan Bulgar yazarıdır. O artık dünya klasikleri arasına girmiştir. Yapıtları Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Sırpça, Türkçe ve başka yabancı dillere çevrilmiştir.

Başlıca yapıtları: Öyküler: Kara-su (Mesta) kıyısında; Tekerleklerin Türküsü; Kuzgun Hanında Geceler; Kadın Kalbi; Balkan Efsaneleri; Konuşabilseydiler vb. —Romanlar: Sınır Boyundaki Çiftlik; Gorolomov’un Başına Gelenler; Orakçılar. —Dramlar: Albena; Boryana. —Komedi: Milyoner.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin