Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
MADAM’IN TÜRK KIZI ( SUNA EDEN ŞENEL )
Madam’ın Türk Kızı
MADAM’IN TÜRK KIZI ( SUNA EDEN ŞENEL )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19,5 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 184
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786055348960
Basım Yılı
: Mayıs 2019
kargolanamaz.
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 30,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 24,00 TL
Kazanılan Puan
: 86 AP
Bu kitabı 4,00 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 63 kişi görüntüledi.

Mustafa Kemal Atatürk Anadolu insanının azmine, çalışkanlığına ve mücadeleci ruhuna hep inanmıştır. Bu mücadeleci ruh, hem Kurtuluş Savaşı gibi bir ölüm kalım savaşının kazanılmasını sağlamış hem de ardından yaşanan kültürel, ekonomik ve yaşamsal devrimlerin taşıyıcısı olmuştur.


Hasan Ali Yücel’ler, Tonguç Baba’lar bu ruh ile Türk insanını aydınlatma yolunda mücadele verdiyse Suna Eden Şenel’de kendi alanında mücadelesini vermiştir. İşte bu ruhla yapılanlar ve oluşturulan eserler ileriki nesillerin geliştirip yükseltebilmesi için sağlam temeller oluşturmaktadır.


Ninette De Valois (Madam) Türk Bale’sini kurup geliştirmek için azimli ve yetenekli gençleri eğitmesi gerektiğinin bilincindeydi. Bu amaçla İngiltere’ye Royal Bale’ye eğitime gönderdiği öğrencileri arasında Suna Eden Şenel’de vardı. Ama onun görevi diğer arkadaşlarından farklıydı. Onu balenin bütününü özümseyip kaydedebilecek şekilde yetiştirdi.


Bu eğitimin sonucunda Koreolojist olarak ilk kaydettiği bale eseri “Giselle” olmuştur. Bu çalışma ile A. I. Chor. (Associate Member of Choreology) ünvanı alarak Benesh Koreoloji Enstitüsünün yetiştirdiği dünyanın 3. Koreolojisti olur.


Notasyona kaydettiği yirmiüç bale eserinin yanı sıra bir çok yöremizin (Kırşehir, Kastamonu, Yozgat, Ankara, Zonguldak vd. ) halk oyunlarını da kayıt altına almıştır. Suna Eden Şenel’in bu çalışmaları milli balemizin gelişimi için bir örnek oluşturur. Madam’ın “Çeşme Başı” gibi Suna Şenel’in “Çoban Yıldızı” eseri de geleneksel yaşantımızın, halk kültürümüzün izlerini bale sahnesine taşır.


Madam’ın Suna Şenel’e söylediği gibi; Türk insanı ve kültürü kendini dansla ifade etmeye çok yatkındır. Samimi bir sohbet havasında gerçekleştirip kaleme aldığımız bu kitapta, dolayısıyla Suna Şenel’in hayat hikayesinin izlerinde, aklımızda kalması gereken en önemli husus sanırım budur; Her ne olursa olsun sanat yolunda, kendi kültürümüzle bir bütün halinde, karşımızda duran zorluklardan yılmadan, iyi şeyler yapılmaya devam edilmelidir. Çünkü sanatın iyileştirici ve birleştirici gücü yadsınamaz. Kendini baleye ve memleketine adamış Suna Şenel ile yaptığımız bu söyleşinin sizde de bu duyguları uyandıracağını umarım.


- Kanat Çağlayan Akbıyık

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin