Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
MEMUR-SEN’İN SİCİLİ (1995-2014) (  )
Memur-Sen’in Sicili (1995-2014)
Yorumları oku
%19 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19,5 x 13 cm
Sayfa Sayısı
: 248
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 21,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 17,01 TL
Kazanılan Puan
: 60 AP
Barkod
: 9786054822119
Basım Yılı
: Ekim 2014
Ürünün Tanıtımı

“Memur-Sen, yaklaşık 800 bin kamu çalışanının bir araya geldiği bir sendikalar konfederasyonun adı. Memur-Sen’in üye sayısını artırma “başarısı” nesnel bazı nedenlere bağlıdır. Üye sayısındaki artış yalnızca baskı ve tehditle açıklanamaz. Memur-Sen sürecine eşlik eden “sebeplerin” sorgulanması, sendikal örgütlenme  modelinin anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.”


Tarih rastlantılarla doludur, Memur-Sen bu rastlantılarından birine denk geldi ve şiddetli devlet baskısının muhalefete nefes aldırmadığı ve özgürlükçü liberal düşüncenin iyice etkili olmaya başladığı 1990’lı yılların ikinci yarısında kuruldu. Memur sendikalarının özgürlükçü-liberal düşünce tarafından teslim alındığı ve nihayet Türkiyeli muhalefet odaklarının, bütün ücretlilerin ekonomik - demokratik mücadelesini rafa kaldırıp anayasal süreçlerin peşine takıldığı (eklemlendiği) 2000’li yıllarda hızla yükselmeye başladı. AKP’nin iktidara damga vurduğu süreçte üye sayısı 800 bine yükseldi. Memur-Sen’in yükselişinde elbette iktidarın rolü vardır. Ama 1985-1995 arasında Türkiye’de ilk memur sendikalarını kuran dirençli sendikal “anlayışı” tasfiye eden “liberal ve özgürlükçü baskın akıl” mutlaka hesaba katılmalıdır: Memur-Sen boşaltılan –böylece de etkisizleşmiş olan– bir meydanda hayat buldu.  Memur-Sen’in kuruluşundan bugüne geçen yıllar göz önüne alınırsa, bir tarihi varmış gibi gelebilir belki… Ama Türkiye ölçeğindeki sendikalarla karşılaştırıldığında “bir sendikacılık tutumunun yarattığı tarih”in yerine yerleşikleşen “bir sicil”le “özlük dosyası”yla karşılaşıyoruz.


Emekçilerin tarafındaki objektif tarihçiler olan Canan Yıldırım Koç, “Memur-Sen’in Sicili” başlıklı çalışmanın amacını şöyle tarif ediyorlar; “Türkiye sendikacılık hareketi tarihinde, kendi kaderini iktidar partisine böylesine bağlamış bir konfederasyon daha olmadı. Memur-Sen’in kuruluşunu, AKP ile ilişkilerini dolayısıyla AKP ile özdeşleşme sürecini anlatmaya ve belgelemeye çalışmaktadır. Diğer taraftan, gün gelip devran döndüğünde bazı işleri yapanları, yanlarına bırakmamanın yolu, yapılanları ve yapanları belgelemektir. 


Memur-Sen, AKP iktidarını destekleyerek AKP sicilinin sorumluluğunu da paylaşmaktadır. Bu sicilin bugünden belgelenmesi bu nedenle de gereklidir.

Bu ürünü 121 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: