Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
MUSTAFA KEMAL DÖNEMİNDE EKONOMİ ( MUSTAFA KEMAL DÖNEMİNDE EKONOMİ )
Mustafa Kemal Döneminde Ekonomi
MUSTAFA KEMAL DÖNEMİNDE EKONOMİ ( MUSTAFA KEMAL DÖNEMİNDE EKONOMİ )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 24 x 19 cm
Sayfa Sayısı
: 574
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786053992189
Basım Yılı
: Şubat 2018
1-7 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 78,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 66,30 TL
Kazanılan Puan
: 222 AP
Bu kitabı 11,05 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 64 kişi görüntüledi.

Günümüzde iktisatçılık, değişik disiplinlerin birbirini tamamlayan zengin verileri dikkate alınarak gelişmektedir. Özellikle tarihin sunduğu kaynaklar üzerinde çalışırken, sosyal bilimlerin geniş desteğiyle bu malzemeyi iktisadın yöntemi içinde değerlendiren eserler ve disiplinlerarası çalışmalar giderek önem kazanmaktadır. Prof. Dr. Bilsay Kuruç, Mustafa Kemal Döneminde Ekonomi, Büyük Devletler ve Türkiye kitabını kaleme alırken bu yöntemi izliyor.

Kendi deyişiyle işin püf noktasını “tarihin malzemesini değerlendirirken, iktisatçı yaklaşımı içinde kalabilmek” şeklinde açıklıyor. Kuruç, bu çalışmanın, öğrenciye ders veren ya da okura iktisat diliyle iktisat öğretmeye kalkışan bir kalıp içinde yazılmadığını; bazen gerilere gidip kimi zaman günümüze dönen rahat anlatımlı, tarihsel malzemeyle donanmış, siyasi aktörlerin de tüm renkleriyle öne çıktığı öykülerden oluştuğunu, bu yanıyla deneme sayılabilecek öykülerin adeta bir roman kıvamında işlendiğini dile getiriyor. Aslında Kuruç, Mustafa Kemal Döneminde Ekonomi, Büyük Devletler ve Türkiye kitabıyla, literatürde örneği çok az görülen bir iş çıkarıyor. Büyük devletlerin tümünün 20. yüzyıl başındaki ekonomilerini iç içe öykülerle anlatıyor. Bir yanda patronluğu devretmekte direnen İngiltere, “patron”un yerini gözüne kestirmiş “temiz” aile çocuğu ABD, mızmız çocuk Fransa ve mahallenin kabadayısı Almanya; diğer yanda ise, iki köylü ülkesinde, iki isyancı çocuk, Sovyetler Birliği ve Türkiye…

Kitap, 1920’li ve 1930’lu yılların iktisat dünyasını aydınlatırken, özellikle kapitalizmin bugünü ve yarınına da ışık tutuyor. 20. yüzyılın bugünlere nasıl bir yoldan geldiğini kavramamızı sağlıyor. Kitabın ilk kısmında Kuruç, yüzyıla girerken kendi zeminini inşa etmiş, köklerini sağlamlaştırmış, fakat daha sonra büyük krizlerini yaşayacak olan kapitalizmi ve yeni kurulmaya başlayan sosyalizmi okura sunuyor. Bir yanda “büyük devletler”i, öte yanda Sovyetler Birliği’ni analiz ediyor. Bu, bir “köylüler ülkesi”nin kendi ayakları üzerinde durmak için sanayileşmeye nasıl giriştiğini, bu yolda ne gibi bedeller ödemek zorunda kaldığını, planlamanın tarih sahnesinde nasıl oluştuğunu ve bir ekonomiye nasıl yön verdiğini de görmek demektir. Kuruç’un, kitabın ikinci kısmında ise anlattığı Cumhuriyet’in kuruluş yılları ve Mustafa Kemal döneminin bugünden çok farklı olan Türkiye’si. Burada, yeni devletin sanayileşme ve bağımsızlık arzusuyla ülkedeki yeni yetme kapitalizmin ibretlik çekişmeleri iç içe yeralıyor. Ben kendi adıma, böyle bir “yeniden öğrenme” sürecini tetikleyen bu dev yapıt için Bilsay’a “eline sağlık” diyorum.

Prof. Dr. Korkut Boratav

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin