Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA ÇİNGENELER (  )
Osmanlı İmparatorluğunda Çingeneler
OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA ÇİNGENELER (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 20 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 112
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789758293865
Basım Yılı
: Belirtilmemiş
kargolanamaz.
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 14,81 TL
İndirimli Fiyatı
: 12,59 TL
Kazanılan Puan
: 42 AP
Bu kitabı 2,10 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 59 kişi görüntüledi.

Osmanlı imparatorluğu’nun Avrupa kanadı Balkanlar’daki Çingenelerin varlığı yüzlerce yıllık bir geçmişe dayandığından, bu bölgenin sık sık Çingenelerin ikinci anayurdu olarak tanımlanması boşuna değildir. Çingeneler, Balkanlar’ın kültürel mirasını ve geleneklerini yanlarına alarak bu bölgeden batıya doğru ilerlemişlerdir.

Beş yüz yıldan fazla bir süre bu bölgenin kültürel ve tarihsel gelişimine damgasını vuran Osmanlı imparatorluğu’nun rolünü hesaba katmadan Balkanlar’ın karakterini anlamak ya da açıklamak olanaksızdır. Osmanlı imparatorluğu’ndaki Çingene nüfusunun büyük bölümünün Balkanlar’da yoğunlaşması ve bunlar hakkında hatırı sayılır veriler mevcut olmasından dolayı Balkanlar’a odaklanan bu kitap, Osmanlı imparatorluğu’ndaki Çingenelerin tarihi, gelenekleri, toplumsal yapıları ve kültürleri üzerine yayınlanan ilk kitaptır. Yazarlar, Osmanlı imparatorluğu’nun etnik tablosu içindeki Çingenelerin durumunu vergi kayıtları, özel kanunlar, lonca kayıtları ve mahkeme belgelerinden oluşan arşiv kaynaklarına dayanarak açıklıyorlarlar. Yabancı gezginlerin kitaplarında Çingeneler hakkında düştükleri notlar da bu kitapta yer alıyor. Çingenelerin sosyal yapıları, yaşam biçimleri ve kültürleri keşfediliyor. Çingene topluluklarının erken tarihini betimleyen, daha önce bilinmeyen verileri de içeren bu kitap, Balkanlar’ın tarihine önemli bir katkı yapmaktadır.

Elena Marushiakova - Vesselin Popov
Dr. Elena Marushiakova ve Dr. Vesselin Popov,
Bulgar Bilimler Akademisi’nde öğretim üyesidir.
Elena Marushiakova, yüksek öğrenimini Sofya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra doktora çalışmasını Bratislava Üniversitesi’nde yaptı. Çalışmalarını Bulgar Bilimler Akademisi Müzesi ve Etnoğrafya Enstitüsü’nde sürdürmektedir.

Vesselin Popov, yüksek öğrenimini Sofya Üniversitesi’nde, doktora çalışmasını ise Bulgar Bilimler Akademisi’nde yaptı. Çalışmalarını Bulgar Bilimler Akademisi Müzesi ve Etnografya Enstitüsü’nde sürdürmektedir. Elena Marushiakova ve Vesselin Popov, Bulgaristan Çingenelerine ilişkin kaynak yapıtı birlikte yazmışlar ve Çingene folklorüyle ilgili kitaplar dizisinin (Studii Romani) editörlüğünü yapmışlardır.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin