Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
SON KLASİK İLK MODERN ( PİTİRİM ALEKSANDROVİÇ SOROKİN VE SOSYOLOJİSİ )
Son Klasik İlk Modern
SON KLASİK İLK MODERN ( PİTİRİM ALEKSANDROVİÇ SOROKİN VE SOSYOLOJİSİ )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19,5 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 368
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786058359840
Basım Yılı
: 2017
kargolanamaz.
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 27,78 TL
İndirimli Fiyatı
: 22,50 TL
Kazanılan Puan
: 79 AP
Bu kitabı 3,75 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 70 kişi görüntüledi.

‘’Hayatımı yazsam film olur’’ derler y a hani. Pitirim Aleksandroviç Sorokin’in hayatı, tam da böylesi bir hayat. Rusya’nın Fin sınırındaki ücra bir köyünde dünyaya gelip Kerensky hükümetinde başkanın danışma meclisi üyesi olur. Saint Petersburg Üniversitesi’nde bir Sosyoloji bölümünün kuruluşunda da pay sahibidir. Hayatının ilk yarısında üçü Çarlık ve üçü de Bolşevik döneminde olmak üzere altı kez hapis yatacaktır. Bolşevikler idareyi devralınca giriştiği başarısız bir kalkışma hamlesi sonucu hapsedilir ve ölüm cezasına çarptırılır. İnfazı beklediği günlerde bizzat Lenin’in Pravda gazetesinde ismini vererk kaleme aldığı bir yazı sonrası affedilir. Kısa süre önce Almanya’ya ve oradan da Çekoslavakya’ya iltica eder. Ancak asıl arzusu ABD’ye sığınmaktır.


Aradığı fırsatı zamanın önemli sosyloglarından Edward Ross’un aracı olduğu bir konferans için bulunduğu Vassar College’da bulur. Burada, Minnesoto Üniversitesi’nde bir iş teklifi alır. Minnesota’daki çalışmaları, amerikan sosyolojisinin o zamanki ihtiyacı olan bir kurumsal zihnin çok yetkin bir örneğini sunmaktadır. Bu durum, Harvad Üniversitesi’nde bir sosyoloji bölümünün kurucusu olma kapısını açar. Başta bölümü kurarken ısrarla istediği Talcott Parsons olmak üzere daha sonra amerikan sosyolojisinin en parlak isimleri olacak bir öğrenci, burada rahle-i tedrisinden geçer. Savaş sonrası Amerikan konjoktürü ile bilimsel bakışı çelişince kenara itilir ve unutulur. Ancak ölümüne yakın taltif edilerek, Amerikan Sosyoloji Derneği Derneği Başkanlığına seçilir.
Açlık, savaş, devrim, kır, sosyal değişme, kültür, sosyal tabakalaşma, hayırseverlik, aşk, diğergamlık gibi çok çeşitli konularda bir çoğu sosyolojinin ilgili alt dallarının kurucu eseri olan çalışmalar yapmıştır. Ana akım Amerikan sosyolojisinin önde gelen isimlerine hocalık yapmış ve önemli ölcüde bu isimleri etkilemiştir. Öte yandan, ana akıma karşı eleştirileriyle karşı paradıgmanın oluşmasında da pay sahibidir. Türki’ye ise Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, Mümtaz Turhan, Erol Güngör, Amerikan Kurtkan Bilgiseven gibi isimlerin ilham aldığı bir sosyal bilimcidir. Tüm bu kuramsal ve kurumsal katkılarından ötürü Pitirim Aleksandroviç Sorokin, sosyl teori açısından önemili bir dönemeci teşkil etmektedir. O, ‘’son klasik ve ilk modern’’dir.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin