Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
SON LEVANTENLER 1. CİLT (GEMİ ACENTELERİ) (  )
Son Levantenler 1. Cilt (Gemi Acenteleri)
SON LEVANTENLER 1. CİLT (GEMİ ACENTELERİ) (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 20 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 574
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789759268664
Basım Yılı
: Belirtilmemiş
kargolanamaz.
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 80,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 64,00 TL
Kazanılan Puan
: 228 AP
Bu kitabı 10,67 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 61 kişi görüntüledi.

“Son Levantenler“ adını verdiğim bu eserimi sadece vapur acentesi olarak ticari faaliyet gösteren ve sayıları giderek azalan o gizemli dünyanın denizci insanlarına ve ailelerine adıyorum. Onlar bir asır öncesinde “Vapur Acenteleri“ olarak anılıyordu.


“Son Levantenler“, benim Yapı Kredi Sanat yayıncılık tarafından neşredilen ortak imzalı “Osmanlı Saray Ressamı Fausto Zonaro“ isimli eserimden sonraki onaltıncı kitabım olmakta. Böyle bir eseri tasarlarken, yüz yılı aşan bir maziden günümüze dek bazı örnekleri seçerek çalışmalar yaptım. Bu çalışmalarım sırasında son derece zengin bir sosyal toplum tarihiyle karşılaştığımı gördüm. O zaman çalışmalarımı limanlardaki ticaret yaşamının bireyleri olan gemi acentelerinden de ötelere yayarak, onlarla ticari ilişkileri olan diğer meslek dallarına doğru genişlettim.


19. yy. ’ın ikinci yarısından itibaren Vapur Donatanları ve Gemi Acenteleri gibi ticari bir denizcilik işlevini üstlenerek ticaret yaşamının vazgeçilmez ögeleri haline gelmiş olan levantenler ve Avrupalı göçmen tüccarlar mesleki faaliyetlerini Galata - Tophane ve kısmen de Sirkeci üçgeninde icra etseler de, hepsinin bir aile yaşamı vardı. Kimi Boğaz’da, bazıları Moda’da, fakat çoğunluğu Beyoğlu çevresinde yaşıyorlardı.


İzmirli levantenlerin ve Avrupalılar’ın vazgeçemediği semtler ise Bornova ve Buca’ydı. İskenderun ve Mersin’de bir başka renkli yaşam vardı.


Eseri okuyanlar sayfalar ilerledikçe, Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yy. ikinci yarısından başlayarak insan manazaralarının kökleriyle birlikte nasıl değişime uğradığına da tanık olacaklardır. Bunun adı, sonu gelmeyen göçlerdir!


Gerçek anlamında göç edenler de, bir Levanten değil midirler? Bu öykü, bir asırdan fazla süren bir yaşamın renklerini sergiliyor. Bir asır sonrasında hiçbirimiz hayatta olmayacağız, olamayacağız. Fakat bu eser denizde bir yudum dahi de olsa, bir yerlerde, kütüphanelerde hep var olacak. Bizler bugünkü ev sahipleriydik. Yarın kimler evsahipliği yapacaksa, bu evreni onlara bırakıyoruz.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin