Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
TÜRK BASININDA MUDANYA MÜTAREKESİ (  )
Türk Basınında Mudanya Mütarekesi
Yorumları oku
%18 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 23,5 x 16,5 cm
Sayfa Sayısı
: 146
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 25,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 20,50 TL
Kazanılan Puan
: 71 AP
Barkod
: 9786054993932
Basım Yılı
: Ocak 2017
Ürünün Tanıtımı

11 Ekim 1922…Bu tarihin, Türk Milli Mücadele Hareketi açısından taşıdığı önem, reddedilmesi mümkün olmayan bir realitedir. 19 Mayıs 1919’da, Mustafa Kemal Paşa öncülüğünde başlatılan bu büyük hareket, yüzlerce yıldır Türk kimliğini şerefle koruyan Bursa’nın şirin ilçesi Mudanya’da, bu tarihte imzalanan mütareke ile sona ermiş ve Türk zaferi, uluslararası meşru platformda resmen onaylanırken, Doğu Trakya ve Türklüğün odak noktası olan İstanbul, sıcak bir çatışmaya gidilmeden Ankara Hükümeti’nin egemenlik alanına bırakılmıştır.

Bu çalışma, sözünü ettiğimiz bu noktaya nasıl gelindiğini, hangi diplomatik ve askeri aşamalardan geçildiğini ve Türk ve Batı kamuoylarının tepkilerini dönemin önde gelen Türk gazetelerini esas almak suretiyle analiz etmekte, okuyucuyu kan ve göz yaşının barut kokusuna karıştığı ve diplomasinin ön plana çıktığı o kritik günlere götürmektedir.

Yunan bozgunundan sonra İngiliz, Fransız ve İtalyan delegelerin jeo-stratejik ve jeo-politik açıdan önem taşıyan Doğu Trakya-İstanbul hattını Türk tarafına terk ederken izledikleri politika bir tek olguya dayanmaktaydı: Büyük Taarruz sonrası namluları soğumamış olan Türk silahlarının İstanbul’a ve Doğu Trakya’ya yönelmiş olmaları…

İşte, bir Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu akademik çalışma derine inildiğinde, ana hatlarına işaret ettiğimiz bu sebep-sonuç korelasyonunu çok boyutlu olarak analiz etmekte ve böylece ilgili dönemi, o dönemin gözüyle yansıtmaktadır.

Bu nedenle, eserde, metodoloji açısından objektivite benimsenmiş, askeri ve siyasi gelişmeler birlikte ele alınırken, bu gelişmelerin, tarafların kendi iç politikaları üzerindeki etkisi de göz ardı edilmemiştir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflama yolu ile tanzim edilen “Ekler” bölümünde ise başta Mudanya Mütarekesi’nin orijinal metni olmak üzere, bahsi geçen basın organlarına, konuyla ilgili önemli fotoğraflara ve tarihi şahsiyetlerin portrelerine yer verilmektedir.

Bu ürünü 40 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: