Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
TÜRK EDEBİYATINDA İNŞA (  )
Türk Edebiyatında İnşa
TÜRK EDEBİYATINDA İNŞA (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 24 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 573
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789751630995
Basım Yılı
: Ekim 2015
1-3 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 50,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 45,00 TL
Kazanılan Puan
: 142 AP
Bu kitabı 7,50 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 83 kişi görüntüledi.

Türk Edebiyatında İnşa

İnşa ve münşeat terimleri, resmi ve hususi yazışmalarm (mektuplar) nasıl yapılacağını gösteren kurallara ait teorik bilgi ve örnek yazışma metinlerini ifade eder. Islam öncesi Türk devletlerinde resmi yazışmaların yapıldığına dair çok az sayıda belgenin bulunması nedeniyle inşanın tarihi gelişimi konusunu İslamiyetin gelişi ile başlattık. İslami dönemde de ilk örneklerini Hz. Muhammed’in bizzat yazdırdığı resmi nitelikli mektuplar, zamanla büyüyen ve karmaşıklaşan devletlerarası ilişkiler nedeniyle birtakım kurallara bağlı olarak yazılmaya başlamış ve daha sonra kurulan bütün Islam devletlerinde bu kurallara uyularak yazışmalar yapılmıştır.

Türk Edebiyatında inşa adlı bu eser, Türk Dili ve Edebiyatı ile Tarih öğrenimi gören lisans ve lisansüstü öğrencilerinin yanısıra konuyla ilgili çalışma yapacak akademisyenler için önemli bir kaynak durumundadır. Eserde, inşa hakkında derli toplu bilgilerin yanında kronolojik olarak inşa tarihi gelişimi ve kuramı ayrıca inşa metinlerinin okunmasında yardımcı olacak farklı yazmalardan derlenmiş inşa sözlüğü yer almaktadır.

Konular yazma eserlerden alınan teorik bilgilerin örnek metinlerle verilmesiyle daha anlaşılır hale getirilmiştir. Eserin sonunda yer alan münşeat metni ise Koca Ragıp Paşa’nın çoğunluğu telhislerinden oluşan Münşeat-ı Koca Ragıp Paşa veya Telhisat-ı Koca Ragıp Paşa adıyla bilinen eserinin çevriyazısıdır.

Yurt içi ve Yurt dışı kütüphanelerde çok sayıda inşa ve münşeat konulu yazma eser bulunmaktadır. Bu çalışmada araştırmacıların yararlanması amacıyla derlediğimiz kütüphanelerde ve basılı kütüphane kataloglarmda bulabildiğimiz inşa ve münşeat yazmalarına ait nüshaların bir listesi de bulunmaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: