Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
TÜRK FOLKLORUNDA DEVE (  )
Türk Folklorunda Deve
TÜRK FOLKLORUNDA DEVE (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 23,5 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 209
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786052074282
Basım Yılı
: Mart 2019
kargolanamaz.
%33 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 30,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 20,10 TL
Kazanılan Puan
: 86 AP
Bu kitabı 3,35 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 48 kişi görüntüledi.

İpek Yolu’nun yorulmaz hayvanları olarak bilinen develer, Orta Asya’dan başlayarak Anadolu Türk kültür coğrafyasına uzanan yelpazede kendine yer edinmiştir. Türk kültüründe geçmişte yük ve binek hayvanı olarak karşımıza çıkan develer, aslında bu işlevlerinin dışında birçok amaçla (et, süt, deri, yün vb. ) da kullanılmıştır. Bu yönüyle develer, maddi kültür ürünü olup folklorun inceleme alanına girmektedir.

Develer, günümüzde teknolojik gelişmeler ve değişen yaşam koşullarından dolayı günlük hayatın bir parçası olmaktan uzaklaşmıştır. Buna rağmen yüzyıllardır devam eden ilişki neticesinde deve ve devecilikle ilgili zengin bir kültürel birikim ortaya çıkmıştır. Türk folklorunda atasözü, deyim, mâni, türkü, ninni, ağıt, bilmece; destan, masal, halk hikâyesi, efsane ve fıkra gibi manzum ve mensur ürünlerin yanı sıra geleneksel tiyatro, halk sağlığı ve inançlarda da deve etrafında oluşan çeşitli motiflere ve kültürel unsurlara yer verildiği görülmektedir.

Orta Asya Türk kültüründen başlayarak Anadolu Türk kültürüne uzanan süreçte, deve bir dönem toplum hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle ticari ve ekonomik faaliyetlerin sürekliliğinin sağlanmasında tartışılmaz bir yeri vardır. Bu nedenle deve toplumsal ve kültürel hayatla ilişkili olarak mitolojik kökenli eserlere kadar yansımıştır. Bu durum devenin kültür hayatındaki önemini göstermesi açısından oldukça manidardır.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin