Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
TÜRKİYE ÜNİVERSİTE TARİHİ 2 - CUMHURİYET DÖNEMİNDE OSMANLI DARÜLFÜNUNU 1922 - 1933 ( TÜRKİYE ÜNİVERSİTE TARİHİ 2 - CUMHURİYET DÖNEMİNDE OSMANLI DARÜLFÜNUNU 1922 - 1933 )
Türkiye Üniversite Tarihi 2 - Cumhuriyet Döneminde Osmanlı Darülfünunu 1922 - 1933
TÜRKİYE ÜNİVERSİTE TARİHİ 2 - CUMHURİYET DÖNEMİNDE OSMANLI DARÜLFÜNUNU 1922 - 1933 ( TÜRKİYE ÜNİVERSİTE TARİHİ 2 - CUMHURİYET DÖNEMİNDE OSMANLI DARÜLFÜNUNU 1922 - 1933 )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 23,5 x 16,5 cm
Sayfa Sayısı
: 521
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786053991113
Basım Yılı
: Şubat 2010
kargolanamaz.
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 55,56 TL
İndirimli Fiyatı
: 47,23 TL
Kazanılan Puan
: 158 AP
Bu kitabı 7,87 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 196 kişi görüntüledi.

Türkiye’de gündemden hiç düşmeyen üniversite reformu, geçmişte “ıslahât“ günümüzde de “reform“ adı altında sürekli olarak tartışılan bir konu oldu. Dün bunları dayanak göstererek yapılan “tensikât“ yani “tasfiyeler“ ise reform gündeminin zorunlu sonuçlarıydı. Bugün ise ulaşılan noktada, toplumun üniversiteler konusunda beklentileri hâlâ karşılanamamış, tartışmalar ve uygulamalar bizleri bir uzlaşmaya değil adeta kısır bir güç çekişmesine götürmüştür.

Oysa günümüzde tartışılan üniversite sorunlarının temelinde ülkemizde varolan üniversite sisteminin nasıl kurulduğu, nasıl geliştiği ve hangi sorunları dünden bugüne taşıdığı yatmaktadır. Bunların ayrıntılı olarak bilinmemesi, vazgeçilmez gündem olan “reform“ konusunda atılacak her adımı eksik bırakacak, sürekli olarak “reform“ ile “tasfiye“ kelimeleri yanyana gelecek, bunun sonucunda özgür ve özerk üniversite kavramı hayal olacaktır.

Türkiye’de üniversite tartışmalarının kökenlerine inmek, bugünün sorunlarını çözmeye çalışırken, geçmişin deneyimlerini olgusal olarak yorumlayıp, nesnel sonuçlar çıkarmak sorumlu her akademisyenin görevi olmalıdır. Bunları bilmeden yapılacak “akademik düzenlemeler“ ya da gelip geçici siyasal dönemlerin dayattığı koşullara uygun olarak oluşturulan “merkeziotoriter“ yapılar, özgür üniversite kavramından da uzaklaşmayı getirecektir. Bu nedenle Türkiye’de Darülfünun’dan günümüze tüm üniversite tarihini bütünüyle ve ilk elden belgeleriyle değerlendirmek, bu deneyimleri üniversitelerimizin gelecek kuşaklarına aktarmak büyük önem kazanmaktadır.

İşte, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları olarak beş cilt halinde sunduğumuz Prof. Dr. Emre Dölen’in büyük bir emek sonucunda hazırladığı Türkiye Üniversite Tarihi, böyle bir ihtiyacın ürünü olarak doğdu. Kurulduğu günden bu yana akademik yayıncılığın sorumluluğunu tüm yanlarıyla yerine getiren yayınevimiz, kendini de bu sorunların ve tartışmaların içinde gördüğü için böyle bir yayını üniversite dünyamıza kazandırmaktan dolayı onur duymaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin