Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
TÜRKİYE’DE YEREL SİYASETİN İLKLERİ VE RENKLERİ KADIN BELEDİYE BAŞKANLAR (  )
Türkiye’de Yerel Siyasetin İlkleri ve Renkleri Kadın Belediye Başkanlar
TÜRKİYE’DE YEREL SİYASETİN İLKLERİ VE RENKLERİ KADIN BELEDİYE BAŞKANLAR (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 24
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786058537040
Basım Yılı
: 2016
kargolanamaz.
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 7,41 TL
İndirimli Fiyatı
: 6,30 TL
Kazanılan Puan
: 21 AP
Bu kitabı 1,05 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 81 kişi görüntüledi.

“Sadece pastadan payımızı almak değil, pastanın şeklini ve tadını da tanımlamak istiyoruz!“ (Ela Bhatt, Hindistan) Kadının kamusal yaşama katılması, toplumsal alanda kendini özgürce anlatabilmesi ve özellikle gereksinimlerine uygun kentsel çevrenin oluşması sürecinde söz sahibi/özne olması çağdaş düşüncenin ve gelişmelerin gereğidir. Kentsel yapı oluşturulurken kadınların yaşadıkları sorunların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu sorunları en iyi deneyimleyen kadınların yerel siyasal karar alma mekanizmalarına katılmaları, bilgi ve deneyimlerini ortaya koyarak alınan kararların toplumsal cinsiyete duyarlı olmasını sağlamaları gerekmektedir (Çukurçayır, 2012: 172).


Kadınlar yerel siyasete iki şekilde katılmaktadırlar. Bunlardan birincisi, kadınların yerel yönetimlerin siyasal karar alma mekanizmalarında yer alarak söz sahibi olmaları; ikincisi ise, yerel yönetimlerin kentsel hizmet alanlarına yönelik aldıkları kararlardan etkilenen olarak kadınların katılımıdır (Şahin, 2011: 24). Türkiye’de her iki alanda da kadınların katılımı ve temsili noktasında istenilen seviyeye ulaşılamamıştır. Bu durumun en önemli nedenleri toplumsal cinsiyet rollerinin eşitsiz yapısı, kamusal alan- özel alan ayrımında kadınların konumu, siyasetin erkek egemen yapısı, kadının eğitimi ve ekonomik durumu ve siyasal sistemin yapısı ve işleyişidir. Siyasal sistemin içinde siyasi partilerin ideolojileri, kadın kolları, seçim sistemi, adaylık süreçleri ve sistemin işleyişini sağlayan siyasal kültür vardır. Tüm bu nedenler bir yandan kadınların yerel siyasal karar alma mekanizmalarında eksik temsiline yol açarken, diğer yandan seçilme başarısını göstermiş az sayıdaki kadının siyasette yer alma biçimlerini olumsuz etkilemekte; nitelikli bir kadın temsilini güçleştirmektedir.
30 Mart 2014 Tarihli Yerel Seçimler kadın temsilinde bir kıpırdanmanın yaşandığını göstermektedir. Bu kıpırdanmanın kahramanı olan kadınların sayıları, oy oranları, hangi büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanlıklarını kazandıkları vb. soruların cevapları bu analizin yapılması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma öncelikle 2014 Yerel Seçimleri’nde kadın temsili oranlarını analiz etmekle başlamakta ve bu seçimin ilkleri olarak öne çıkan kadın büyükşehir belediye başkanları ve kadın belediye başkanlarını ayrıntılı olarak incelemektedir.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin