Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
UĞULTULU SAHİLLER (  )
Uğultulu Sahiller
UĞULTULU SAHİLLER (  )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19,5 x 13,5 cm
Sayfa Sayısı
: 369
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789944339933
Basım Yılı
: Ekim 2015
1-3 iş günü temin
%22 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 30,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 23,40 TL
Kazanılan Puan
: 86 AP
Bu kitabı 3,90 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 109 kişi görüntüledi.

“Uğultulu Sahiller“, belgesel bir roman tadında yazılmıştır. 2. Meşrutiyet ile Cumhuriyet’in ilk yılları arasında geçen romanda olaylar kimi zaman gerçekten yaşamış olan Rukiye adlı küçük bir kızın ağzından anlatılmaktadır.


1908 yılında doğan küçük Rukiye’nin çocuk ruhunda, 1. Dünya Savaşı ve ardından gelen acılı Yunan işgal yılları derin yaralar açmıştır. Özellikle Kasım 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi sonucu Türk Ordusu dağıtılmış askerlerin büyük çoğunluğunu terhis edilmiştir.


Kuvayı Milliye döneminin düzensiz milis güçlerini oluşturan insanların psikolojik durumlarını Şevket Süreyya Aydemir şöyle anlatır: “Gönüllü Halk güçlerinde Ben’lik duyguları kolektif ruhtan daha üstündür. Kişisel davranışlar, şöhret kaygıları, kıyafet, gösteriş, sivrilmek, eski çevrenin üstünde görünmek eğilimleri gibi ilkel fakat itici ruh halleri ağır basar. “


Ancak düzenli ordular kuruluncaya kadar geçen sürede düşmanın karşısında Kuvayı Milliye, -iletişimsizlik, eşgüdüm mekanizmasındaki aksaklıklara karşın çok önemli direniş göstermeyi başarmıştır.


Kuvayı Milliye döneminde: “Yahu Meşrutiyetmiş, hürriyetmiş, eşitlikmiş. . . Bana ne bunlardan? Benim aklım fikrim sende yavrum“ diyen kimileri; çevresinde gelişen olaylarla hiç ilgisi olmayan ben merkezli, kişisel çıkar peşinde koşarken, “Bir kaç kıçı kırık tüfekle koskoca Düveli Muazzama’ya karşı çıkmak deliliktir. “ diyenler de çıkmıştır.


Öte yanda, kitlesel var olma ya da çok olmanın sınırında yaşadıklarına inandıkları işgal günlerinde, aşklarını gelecek güzel kurtuluş yıllarına erteleyenler. . . Duygularını bastırış gerekçelerinin, vatanlarının kurtuluşu adına bir milli özveri olduğuna inanan üstü örtük sevdalılar. . . yer almıştır.


Bu kitap, düzenli ordular kurulmadan önceki Kuvayı Milliye dönemine odaklanmıştır.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: