Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ULUSLARARASI YATIRIM UYUŞMAZLIKLARININ ÇÖZÜM MERKEZİ (ICSID) HAKEM KARARLARINA KARŞI HUKUKİ BAŞVURU YOLLARI ( ULUSLARARASI YATIRIM UYUŞMAZLIKLARININ ÇÖZÜM MERKEZİ (ICSID) HAKEM KARARLARINA KARŞI HUKUKİ BAŞVURU YOLLARI )
Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezi (ICSID) Hakem Kararlarına Karşı Hukuki Başvuru Yolları
ULUSLARARASI YATIRIM UYUŞMAZLIKLARININ ÇÖZÜM MERKEZİ (ICSID) HAKEM KARARLARINA KARŞI HUKUKİ BAŞVURU YOLLARI ( ULUSLARARASI YATIRIM UYUŞMAZLIKLARININ ÇÖZÜM MERKEZİ (ICSID) HAKEM KARARLARINA KARŞI HUKUKİ BAŞVURU YOLLARI )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 cm
Sayfa Sayısı
: 159
Cilt Durumu
: Karton Kapaklı
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9789750215254
Basım Yılı
: Nisan 2011
1-3 iş günü temin
%12 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 37,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 32,56 TL
Kazanılan Puan
: 108 AP
Bu kitabı 5,43 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 68 kişi görüntüledi.
Dünya Bankası 1965 yılında uluslararası doğrudan yabancı yatırımları artırmak, özellikle gelişmekte olan ülkelerde doğrudan yabancı yatırımları teşvik etmek için, “ICSID Sözleşmesi“ veya “Washington Sözleşmesi“ olarak bilinen uluslararası sözleşme ile Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezini (International Center For The Settlement of Investmen Disputes (ICSID)) kurmuştur. 2010 yılı Ocak ayı dikkate alındığında toplam (157) devletin ICSID Sözleşmesine taraf olduğu görülmektedir. Türkiye de, 1988 yılında Sözleşmeye taraf olmuştur. Sözleşme ile kurulan Merkezin görevi yatırımı kabul eden devlet ile yabancı yatırımcı arasındaki uyuşmazlıkların çözümünü sağlamaktır. Yabancı yatırımcı, uyuşmazlık çıktığında uyuşmazlığın yatırımı kabul eden devlet mahkemeleri dışında, tarafsız, uzman bir kadro tarafından kısa sürede çözüme kavuşturulmasını ve çözüm sonunda elde ettiği kararın icra edilebilir olmasını beklemektedir.

Bu beklentiler karşılandığında yatırımcı için güvenli bir ortam sağlanmış olacaktır. ICSID Sözleşmesi ile kurulan Merkez, tarafların beklentilerine cevap verecek uzlaşma ve kurumsal tahkim hizmetlerini sunmaktadır. Merkez tarafından sunulan kurumsal tahkim hizmeti tarafların seçtikleri hakemlerden oluşan ICSID tahkim heyetlerince gerçekleştirilmektedir. Çalışmamızın kapsamı, – ICSID tahkim heyetlerinin kurulusu, heyetlerin verdikleri kararların nitelikleri ve nevileri ile bu kararlara karsı başvurulabilecek hal çarelerinin (hukuksal yolların) neler olduğudur. ICSID hakem heyetlerince verilen kararlara karsı başvurulacak hukuki çareler sınırlı sayıda olup, (karar tashihi ve ek karar, kara düzeltmesi, kararın yorumu ve iptali) çalışmamızda detaylı olarak incelenmiştir. ICSID tahkim heyetlerince verilen kararlar yerel mahkemelerin incelemesine diğer bir ifadeyle tanıma ve tenfiz usulüne tabi tutulmamaktadır. Türkiye (73) devlet ile ayrı ayrı imzaladığı iki taraflı yatırım sözleşmelerinde Merkezin yargılama yetkisini kabul etmiştir (08 Nisan 2011).

Bu ülkelerden gelecek yabancı yatırımcılar ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında uyuşmazlık çıktığında ICSID Tahkimi uygulanabileceği gibi, yurt dışında yatırım yapan Türk yatırımcılar da, yatırımı kabul eden Devletin ICSID Sözleşmesine taraf olması durumunda, bu tahkim hizmetinden yararlanabileceklerdir. Her geçen gün ICSID Tahkiminin öneminin arttığı gözlenmektedir. Basından takip ettiğimiz Libananco ve Türkiye davası ICSID Tahkimi kapsamında yürütülmektedir.
ICSID Hakem Kararları
ICSID Hakem Kararlarına Karsı Hukuki Çareler
ICSID Hakem Kararlarının İptali
ICSID Hakem Kararlarının Yorumu
ICSID Hakem Kararlarının Düzeltilmesi
Ek Karar ve Karar Tashihi
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin