Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
Akademik
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Fırsatlar
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
VEKALET ÜCRETİ ( 6100 SAYILI HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU UYARINCA YARGILAMA GİDERİ OLAN )
Vekalet Ücreti
VEKALET ÜCRETİ ( 6100 SAYILI HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU UYARINCA YARGILAMA GİDERİ OLAN )
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 24 x 16 cm
Sayfa Sayısı
: 304
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Barkod
: 9786051468884
Basım Yılı
: Nisan 2016
kargolanamaz.
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
: 69,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 58,65 TL
Kazanılan Puan
: 197 AP
Bu kitabı 9,78 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 173 kişi görüntüledi.

Ülkemizde yargılama giderleri arasında sayılan vekalet ücretleri, çağdaş hukuk sistemlerinden farklı olarak taraflara değil, avukata aittir. Hakkını aramak için yargıya başvuran taraf, haklı dahi olsa yargılama için yaptığı giderlerin en önemli kısmı olan vekalet ücretlerini geri alamamaktadır.

Yargılama giderleri arasında sayılan vekalet ücretlerine ilişkin bir diğer sorun ise avukatların, kendilerine ait bu hakka tarafların yardımı olmadan kavuşamamalarıdır. Bu anlamda, avukatlar açısından gerçek bir hakkın var olup olmadığı dahi tartışmalıdır. Ayrıca vekalet ücretlerinin belirlenmesi için esas alınan idari işlem niteliğine sahip Avukatlık (Asgari) Ücret Tarifeleri ile, avukatlık ücretlerinin alt sınırlarının belirlenmesi dışında üst sınırlarının da çizilmesi ve hukuki yardımlara kesin avukatlık ücretleri öngörülmesi nedeniyle avukatların ekonomik haklarına müdahale edilmesi söz konusudur.

Tarifelerin hazırlanmasında hiçbir (objektif) kriterin esas alınmaması, ücretlendirmenin de adaletsiz olmasını beraberinde getirmektedir. Dolayısı ile günümüzde taraflar açısından hak arama özgürlüğü, adil yargılanma, hukuk devleti, eşitlik ve avukatlar açısından çalışma özgürlüğü, zorla çalıştırma yasağı ve sözleşme serbestisi gibi uluslararası sözleşmeler ve Anayasa tarafından koruma altına alınan temel değer ve ilkeler ihlal edilmektedir. Yeni bir avukatlık yasasının tartışılması, yarım asıra yakın süredir devam eden bu sorunların çözülmesi ve çağdaş hukuk devletine yakışır adil ve hukuka uygun bir vekalet ücreti sistemi kurulması için bir şans olabilir.

Yargılama giderleri arasında yer alan vekalet ücretinin tartışıldığı bu kitap ile, Avukatlık Yasasına ilişkin tartışmalara ve özellikle avukatlık ücretlerine farkı bir bakış açısı getireceğimi umuyorum.

Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala:
Bizimle İletişime Geçin